Yatırım yapmaya başla!

Tesla, Mercedes ve BMW’nin Lüks Alandaki Satışlarını Düşürüyor!

Lüks araç satışlarında Tesla'nın Alman rakiplerini nasıl ezdiği konuşuluyor. Artık lüks araç markaları arasında "Tesla Etkisi" diye bir şey ortaya çıktı.
Tesla, Mercedes ve BMW’nin Lüks Alandaki Satışlarını Düşürüyor!

Tesla’nın orta fiyat düzeyinde lüks segmenti biraz da olsa ele geçirdiği söylenebilir. Markanın ilk çıkış modeli Model S ile belirli aralıklarda segmentte dalgalanmalara neden olduğunu biliyoruz. Elektrikli olması ve donanımsal olarak lüks ögelerle çıkışı, Tesla’nın Mercedes, BMW ve Audi marka müşterilerini kendine almasını izledik. Automotive News‘in yer verdiği haberde, 3 yaşındaki lüks araçlara olan talebin azaldığı yazılmış. Nedeni de Amerikalı elektrikli araç üreticisi görülüyor.

Farklı bir araç türünü temsil etmesi ve insanların bunu normal fiyatlara alabilmesi, Alman araç rekabet ortamında hoş karşılanmıyor. Kompakt sedanlar için iyi bir seçenek olan Model 3’ün yanında Model X SUV ve gelecek Model Y de kendi alanlarını hakimiyetine geçirecek. İşte detaylar;

JD Power’a göre lüks araçlara olan ilgi 2006 yılından itibaren yükselmiş.

Araştırmalar, 2006 yılından itibaren kullanılmış lüks araçlara talebin %20 arttığını gösteriyor. Genel ikincil el araç pazarı da %2 oranında artış göstermiş. Dikkatleri çeken ise Alman lüks araçlarına olan isteğin düşüşe geçmesi ve aynı oranda Tesla’ya olan talebin arttığı gözlemlenmiş.

Bu da Alman marka model değerlerinin 2015 yılından bu zamana kadar altı puanlık düşüş yaşamasına neden olmuş. Fark edilenlerden biri de, oto galeri ve bayiliklerin otoparklarında çok fazla lüks Alman ikinci el araçlar bulunması.

Capital One raporuna göre, “Fiyatların düşmesine neden olacak kadar güçlü, çünkü piyasada çok sayıda kullanılmış lüks otomobil arzı var. Yalnızca Tesla, kullanılmış Alman lüks otomobillerine olan talebin düşmesinden sorumlu değildir; ekonomik yavaşlamanın erken belirtileri de bir faktördür.” dedi.

BMW 3 Serisi, Mercedes C Serisi ve Audi A3’lere en büyük vurgunun Model 3’ün yaptığı söylendi. Ortalama 40.000 dolara alınan Model 3, haliyle ikinci eli o paralara gelen Alman markaların işini kesiyor. Hatta buna “Tesla Etkisi” diye bir durum ismi de verilmiş.

Fiyatların düşmesine neden olan Tesla’nın arzı çok olan lüks araç alımlarını kendisine çektiği söylendi. Durumdan en çok BMW rahatsız olmalı. Zira ABD’li markanın ivme kazanması BMW müşterilerinin kaymasına neden olmuş. Yeni Tesla alıcılarının yüzde sekizi BMW‘den geçmiş. Yüzde 5.7’si Mercedes ve yüzde 2’si Audi.

Rakamların daha açıklayıcı olacağını düşünerek; 2019 yılının Eylül ayına kadar olan kesiminde BMW 3 Serisi 32.837, Mercedes C Serisi 38.174, Audi A4 20.049 adet satılırken, Tesla Model 3 67.000 adet satılmış. İkinci elde Alman markaların genel bir sorunu vardı ve üzerine de Tesla Etkisi gelerek, daha kötüye gidilmesine neden oldu. Kısaca orta seviyeli araçlar, alım gücünün azalmasıyla lüks segmentin ikinci el pazarını ele geçiriyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum