Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla İlk Çeyrekte Araç Satış Rekoru Kırdı: Üretimde Çin Etkisi

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yılın ilk çeyreğinde rekor araç satışı gerçekleştirdi. Üretim oranı ise Çin'deki kapanma etkisiyle düştü.
Tesla İlk Çeyrekte Araç Satış Rekoru Kırdı: Üretimde Çin Etkisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Tesla araçlarına ilgi artmaya devam ediyor. Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu şirket, 2022 ilk çeyrek verilerini açıkladı. Firma yılın ilk çeyreğinde 310.048 elektrikli araç teslim etti ve yeni bir rekor kırdı.

Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68 oranında artış olduğunu gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde 184.800 elektrikli araç teslim edilmiş ve 180.338 otomobil üretilmişti. Teslimatların yüzde 95’ini Modell 3 ve Model Y araçları oluşturdu.

Bildirilen rakamlar analistlerin beklentilerini karşıladı. Ancak tedarik zinciri kesintileri ve Çin’deki fabrikanın askıya alınması nedeniyle üretimi oranı önceki çeyreğe göre düştü. Çin’de koronavirüs nedeniyle son günlerde kapanma kararları alınıyor. Bu durum üretim süreçlerini olumsuz etkiliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, “Bu, tedarik zinciri kesintileri ve Çin’in sıfır Covid politikası nedeniyle son derece zor bir çeyrek oldu” açıklamasını yaptı. Wedbush’ta bir analist olan Daniel Ives teslimatların tedarik zinciri sorunlarına rağmen korkulduğundan daha iyi olduğunu söyledi.

FactSet tarafından 31 Mart itibarıyla derlenen tahminlere göre, analistler 2022′nin ilk üç ayında 317.000 araç teslimatı bekliyorlardı. Tahminler, 278.000 araç teslimatı ile 357.000 araç teslimatı arasında değişiyordu.

GCM Yatırım Banner

Savaş ve Enflasyon Beklentileri Düşürüyor

Analistler, Ukrayna krizinin tetiklediği hızla yükselen benzin fiyatlarının elektrikli otomobil talebini artırmasını bekliyor ancak envanter eksikliğinin ve yüksek araç fiyatlarının satışları olumsuz etkileyeceğini söylüyor.

Şirket kısa süre önce Almanya’nın Brandenburg kentinde yeni bir fabrika açtı. Tesla ayrıca 7 Nisan’da inşa ettiği başka bir yeni araç montaj fabrikasında büyük bir açılış ve “cyber rodeo” etkinliğine ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Tesla, otomobil endüstrisinde olduğu üzere, yaygın parça kıtlığı ve enflasyondan da zarar gördü. Yarı iletkenler gibi kritik bileşenlerde arz sıkıntısı devam ediyor ve Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından nikel ve alüminyum gibi hammaddelerin fiyatları arttı. Firmanın ABD’deki müşterileri aylardır araç siparişlerini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın