Paylaşım
in G+

Tesla Artan İkinci El Araç Akımına Karşı İki Şirketle Anlaşma Yaptı!


 

Tesla, ikinci el Model S ve Model X'in satış ve kiralama sonrasındaki düzenini sağlamak için iki şirketle anlaştı!

Tesla, otomobil dünyasında yeni bir marka sayılabilir. Farklı kişiler tarafından hayata geçirilmiş olsada şirket, Elon Musk‘un araba hayal etmesiyle 2003 yılında araç geliştirmesine başladı. Aynı zamanda bir enerji şirketi olan Tesla Motors, halen daha bazı dengeleri oturtabilmiş değil. İlk Lotus Elise karoserine oturtulan Roadster ile işe başlayan ABD’li üretici, sedan araçların EV olan en lüks yüzünü gösterdi.

Model S, Model X ve Model 3 ile yola devam eden Tesla, başta sattığı ve kiralama usulüyle kişilere verdiği modellerinin geri dönüşümleri başlamış. Hatırlarsanız Tesla bir ara ABD’de araçlarını koyacağı otopark konusunda sıkıntı çekmişti. Gönderilen yeni sıkıntı da aslında dolaylı olarak park konusuyla aynı. İşte haberin detayları…

Elektrikli araba üreticisi şimdi daha fazla ikinci el araçla uğraşmak zorunda.

2012 yılında insanların tercihine sunulan Model S, markanın çıkış noktasıdır. Dünyanın o yıllarda yeni tanıştığı bu otomobil, uzun menzil aralığı ile rakiplerin çok ötesindeydi. Binlerce örneği satılan Model S, 7 yaşına girdi ve sıfırlarıyla değişim süreçleri başladı.

Model S üzerinden geliştirtilen türevlerinden olan Model X‘te SUV klasmanında şirketin yüzünü güldürecek satışlar yapmış. Bahsettiğimiz bu iki model satışın dışında, insanlara kiralanmış da. Ve bu rent süreleri 2 ile 3 yıl arasındaymış. Devridaim durumuna yeni gelen Tesla, bu arabaları nasıl yönlendireceğine karar verememiş.

Kullanılmış araçlarla ilgilenmesi için Manheim ve Adesa şirketlerine başvuru yapılmış.

Bu iki şirket Tesla’nın kullanılmış araçlarını yönetmesi ve denetlemesi için tutuldu. Konuştuğumuz olay garip gelebilir ancak bu  durum ayrı bir uğraşı ve zaman istiyor. İkinci el satışa gidecek ve kiralamadan dönecek Model S ve Model X’ler Manheim‘e yönlendirilecek.

Yanılmıyorsak Manheim, otomobillerin düzenleme ve gerekli bilgi analizlerini yaptıktan sonra değerlendirme için Adesa‘ya gönderecek.

Tesla’nın bu çeşit bir karar alması, bundan sonraki dönemlerde ikinci el araç sayısının daha da artacağından dolayı. Model 3’ün yeni çıkmış olmasından dolayı listelerde çok az ismi geçiyor.

Model 3’ün markanın en ucuz ve ulaşılabilir modeli olduğunu düşünürsek, gelecek yıllarda daha binlercesi Manheim ve Adesa şirketlerine gelecek…

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı