Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Hisseleri, Tüm Engellere Rağmen Haftalık Bazda %16,84 Yükseldi

Tesla hisseleri, geçen hafta Elon Musk'ın şaşırtan tweetleriyle düştükten sonra bu hafta yeniden güç kazandı.
Tesla Hisseleri, Tüm Engellere Rağmen Haftalık Bazda %16,84 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçen hafta Tesla hisseleri koronavirüs gelişmelerini sindirip, güçlü bir yükseliş izlemeye başlamıştı. Hisseler, 770 – 760 dolar bandında seyrederken, Elon Musk bir tweet atarak hisselerin yüzde 10 civarında gerilemesine neden olmuştu.

Musk’ın şaşırtıcı söylemlerine ek olarak, çalışanların en az 1 hafta daha işlerinden uzak kalacakları haberinin gelmesiyle hisseler hızla gerilemeye başlamıştı. Musk’ın daha önce attığı bu tarz tweetler yüzünden başı SEC ile belaya girmişti. Bu sefer böyle bir gelişme henüz yaşanmadı ancak söylemlerin devamı gelirse Musk ceza ödemek zorunda kalabilir.

Hisseler ise Musk’ın geçen haftaki söylemlerinin ardından yüzde 7,78 oranında artış kaydetti.

Tesla Haftalık PerformansGeçen hafta Cuma günü yüzde 10,3 oranındaki kayıplarını hızlı bir şekilde silen Tesla hisseleri, bir önceki haftaya göre yüzde 16,84 oranında arttı. Hisselerdeki artışın nedenlerinden birisi, piyasalardaki genel bir toparlanma olarak görülüyor.

Aynı zamanda ekonomilerin yeniden açılmaya hazırlanması da hisselerdeki yükselişin nedenlerinden birisidir. Elon Musk, yaptığı bir açıklamada Fremont fabrikasının kısıtlı bir şekilde açılacağını söyledi. Tesisteki iş gücünün yüzde 30’unu kullanacağını belirten Musk’ın bu kararının yasal olmayacağı yetkililer tarafından söylendi.

Borsanın kapalı olduğu zamanda gelen karar göre; San Francisco kenti yakınlarındaki Alameda’da bulunan Fremont fabrikası bir süre daha kapalı kalacak.

Alameda yerel yönetimi, fabrikanın kapalı kalmasına karar verirken, Musk’ın bu kadarla ilgili neler söyleyeceği merak ediliyor.

Fremont Fabrikasını AçamıyorElon Musk insanların evlerine kapatılmasını ve kısıtlamaları faşistlik olarak yorumlamıştı. Musk, Mart ayındaki ilk kısıtlamaların ardından yerel yetkililere direnip tartışmıştı. Şirket, 24 Mart’ta operasyonlarına asgari düzeyde başlamıştı. Bazı çalışanlarını da Nisan ayının sonlarında üretim değişimleri için geri çağırdı. Ancak sağlık yetkilileri tarafından gelen itiraz nedeniyle üretimi durdurmuştu.

Alameda’nın halk sağlığı departmanının web sitesine göre; ilçe 31 Mayıs’a kadar yürürlükte olan bir sığınak düzenine sahip. Alameda İlçesi Halk Sağlığı Departmanı geçici sağlık memuru Erica Pan, Tesla da dahil olmak üzere üreticilerin fabrikalarını yeniden açmasına izin verip vermeyeceği hakkında bir iki hafta içinde daha fazla bilgi sahibi olmayı beklediğini dile getirdi.

İlçede yapılan kamuoyu bilgilendirme görevlisi de Tesla’ya işletmesini hangi koşullarda açabileceği konusunda bilgi verdiklerini belirtti. Eğer bu kriterleri sağlamıyorsa yeniden açılma kararının kabul görmeyeceğini ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu