Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Hisseleri, Elon Musk’ın Tweeti ve İşten Uzak Çalışanlarıyla Düştü

Tesla hisseleri, Elon Musk'ın attığı tweetlerden pek hoşlanmazken, çalışanların en az 1 hafta daha işlerinden uzak kalacak olması düşüşü destekledi.
Tesla Hisseleri, Elon Musk’ın Tweeti ve İşten Uzak Çalışanlarıyla Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs nedeniyle çalışmalarına ara veren Tesla, çalışanlarına en az 1 hafta daha işlerinden uzak kalacaklarını söyledi. Elon Musk ise Tesla hisse fiyatının çok yüksek olduğunu tweetledi. Bu iki gelişme, iyimser seyreden Tesla hisselerinin hızla düşmesine neden oldu.

Tesla hisseleri, Musk tweet atmadan önce güçlü çeyrek verilerinden aldığı destekle 760 doların üstünde işlem görüyordu.
Tesla Hisseleri Hızlı Düştü
Görsel Kaynak: CNBC

Tweetin ardından gerilmeye başlayan hisseler, çalışanlara verilen haberle birlikte 1 saatte 686 dolara kadar geriledi. Yüzde 10’dan fazla gerileyen hisseler, 107,32 dolardan kapanış yaptılar.

Hisseler, Nisan ayının en aktifleri arasında yer almıştı. 20,3 milyon hisselik işlem hacmine ulaşan Tesla hisseleri için birçok banka satın al tavsiyesi vermişti. Goldman Sachs ise 12 aylık fiyat hedefini 864 dolara çıkarmıştı.

Elon Musk, 2018 yılında da benzer şekilde tweetler atmıştı. Bunun sonucunda ABD’li menkul kıymet düzenleyicisi SEC ile sorun yaşamıştı. Musk o dönemden beri, Tesla’nın mali durumu ve diğer konularla ilgili kamuya açık açıklamalarını hukuk müşaviri tarafından incelenmesini kabul etmişti.

Musk, sadece Tesla hisseleri için tweet atmazken, yaklaşık 75 dakika boyunca dikkat çeken paylaşımlar yaptı.

Herhangi bir mülki olmadığını, nereydeyse her şeyini sattığını iddia etti. Aynı zamanda ekonominin yeniden açılması gerektiğini de söyledi. Bunlardan saatlerde sonra Tesla’nın Kuzey Amerika’daki Freemont fabrikasının insan kaynakları müdürü, ücretsiz izin verilen çalışanlara kötü bir haber verdi. En az bir hafta daha işlerinden uzak kalacaklarını söyledi.

Elon Musk, koronavirüs önlemlerine ‘faşist‘ eleştirisi yaparak, zaten birkaç gün önce dikkat çekmişti. İş yerlerinin kapatılması ve insanların evlerinden çıkamaması durumunun, anayasal hakları hiçe saydığını dile getirmişti. Ancak dün attığı tweetler, Musk’un zor durumda olduğunu ve buna tepki olarak paylaşımlar yaptığını gösterdi.

29 Nisan’da ilk çeyrek kazançlarını açıklayan Tesla, üst üste üçüncü çeyrekte kâr ettiğini göstermişti.
Tesla 1. Çeyrek Sonuçları
Görsel Kaynak: Tesla

Tesla hisseleri, iyi gelen çeyreklik verilerle yüzde 9 yükselmişti. Rapora göre; hisse başına 1,24 dolar açıklayan şirketin geliri 5,66 milyar dolar olarak gerçekleşti. Net kârı ise 16 milyon dolar oldu. Ancak daha önce belirtilen 2020 serbest nakit akışının pozitif olma hedefini zorlaştırarak, 895 milyon dolarlık negatif serbest nakit akışı açıkladı.

Tesla’nın 1. çeyrek verilerine göre; otomotiv geliri 5,1 milyar dolara ulaştı. Bunun yaklaşık yüzde 7’si yasal kredilerden geldi. Krediler şu anda şirketin yüzde 25,5’e ulaştığını söyleyen otomotiv brüt marjlarını şişirmesine yardımcı oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu