Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hisseleri Yükselirken, Analistler Kazanç Raporunda Gerçek Problemler Buldular

Tesla hisse senetleri, şirketin üçüncü çeyrekte sürpriz bir şekilde kâr açıklamasının ardından yüzde 18 oranında yükseldi.
Tesla Hisseleri Yükselirken, Analistler Kazanç Raporunda Gerçek Problemler Buldular

Tesla hisse senetleri, bugünkü işlemlerde üçüncü çeyrek için sürpriz bir şekilde kâr açıklanmasıyla birlikte yüzde 20’ye yakın yükseliş kaydetti. Wall Street’teki çoğu kişi bunun sağlamk bir rapor olduğunu söylese de bazıları büyüme kaygılarına ve düşen marjlara dayanarak dikkatli olunması gerektiğini belirttiler.

Analistler, bu raporun tezahüratını yapan yatırımcılar için endişelenecekleri büyük bir şey olarak gelirlerdeki düşüşe dikkat çektiler.

Gelirdeki Düşüşe Dikkat ÇekildiBank of America analisti John Murphy tarafından hazırlanan müşteri notunda, “Çeyrek döneminin en ilgi çekici yönlerinden biri, üst sıradaki büyümenin bir düşüşe ters düşmesiydi. Üçüncü çeyrekte teslimatlar, ikinci çeyreğe göre yüzde 2 artış gösterdi,” ifadelerine yer verildi.

Murphy, bir büyüme şirketi için yedi yıl içindeki ilk düşüş olduğunu da belirtti. Murphy’nin hisse senedinde düşük performans derecesi ve 235 dolarlık bir hedefi bulunuyor.

Refinitiv’in tahminlerine göre bir yıl önce 6,8 milyar dolar olan gelir, 6,30 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu seviye, 6,33 milyar dolar olan beklentilerden biraz daha düşük geldi.

Ancak yatırımcılar, Tesla’nın hisse başına kazancını 1,86 dolara ayarlaması ve hisse başına 42 sentlik bir kayıp üzerinde durmayı seçtiler. Ayrıca elektrikli araç üreticisi, deneme üretiminin başladığı yeni Şanghay Gigafactory’de bir güncelleme yaptı. Tesla, uzun zamandır beklenen Model Y SUV aracında da programın ilerisinde olduğunu belirtti.

Tesla’nın hisse senetleri, bu haberlerle birlikte bugün açılış öncesi işlemlerde yüzde 15 artış kaydetti.

Hisseler Yüzde 15 YükseldiÇoğu zaman, fazla harcama yapmakla suçlanan Tesla’nın sürpriz kârı, bazı analistlerin şirketin anlatılarının değişebileceğini söylemesine neden oldu. Ancak RBC Capital Markets’tan Joseph Spak, büyüme hedeflerine ayak uydurabilmek için şirketin harcamalarını sürdürmek zorunda kalacağını ve hisse senedi içine inşa edilen uzun vadeli büyüme beklentilerinin çok agresif olduğunu söyledi.

Spak, “Maliyet kontrolü çeyreğe yardımcı olabilir, ancak Tesla’nın büyüme hedeflerini desteklemek için harcamaların nasıl artması gerekmediğini anlamakta zorlanıyoruz,” dedi. Spak’ın, hisse senedinde düşük performans ve 220 dolarlık bir hedefi var.

Bernstein’den Toni Sacconaghi ise iyi bir çeyrek olduğunu söyledi, ancak bir yıl önce aynı çeyreğe ürkütücü benzerlik olduğunu belirtti. Şirket, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir patlama yaşamıştı. Ancak şirket hisselerinin çökmesine neden olan birden fazla rüzgarla karşılaşmıştı.

Tesla’nın hisse senetleri bu yıl yüzde 23 oranında düşerken, geçen yıla göre yüzde 12 artıda bulunuyor.

Hisseler Bu Yıl Yüzde 23 DüştüSacconaghi, “(1) birinci çeyrekte bir başka talep hava boşluğu, (2) Şanghay ve Model Y’nin artmasının marj etkisi ve (3) bu çeyreğe ait olumlu marj rüzgarlarındaki olası tersine çevrilme konularında endişeleniyoruz,” dedi.

Tesla’nın durumu, Wall Street’i ikiye bölmüş durumda ve şirketin gelirinin bu noktada çok önemli olduğu belirtilmektedir. Boğalar, şirketin bir momentum teknoloji ismi gibi değerlenmesi gerektiğini savunurken, ayılar bir otomobil şirketine daha yakın bir değerlemeyle işlem yapılması gerektiğini söylüyorlar.

Tesla’nın en üst düzeyde yavaşlaması göz önüne alındığında Murphy, otomobil üreticisinin büyüme yerine karlılık ve nakit akışı odaklı yeni bir strateji izleyebileceğini söyledi. Murphy, “Bu düşünceyle değerleme priminin TSLA’ya bir büyüme veya teknoloji unicorn olarak atfedilip atılmadığını sorgulamamız gerekiyor,” dedi.

RBC’den Spak ise “Tesla bir büyüme öyküsü olarak değerlendiriliyor, pazarın büyümeyi takdir etmesiyle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gerçekleşmeyeceğine ve uzun vadeli beklentilerin azaldığına, değerlemenin de olacağına inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum