Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hisseleri Hem Çok Pahalı Hem de Balon Bölgesinde

Tesla hisselerinin aşırı pahalı hale geldiğini düşünen uzman, Apple'dan gelen otomobil haberi sonrasında balon bölgesine girdiğini söyledi.
Tesla Hisseleri Hem Çok Pahalı Hem de Balon Bölgesinde

Avrupa Araştırma Ortakları’nın ortağı ve araştırma başkanı olan Vitali Kalesnik’e göre; Tesla hisseleri, performansı ile karşılaştırıldığında çok pahalı ve balon bölgesinde yer alıyor. Kalesnik, Tesla’nın harika bir şirket olmasına rağmen hisselerinin aşırı fiyatlandırıldığına dair güçlü işaretler olduğunu söylüyor.

Tesla hisseleri haftanın ilk işlem gününde %6,5 civarında düştükten sonra bugün açılış öncesi işlemlerde %0,21 oranında gerileme kaydediyor.
Tesla Hisseleri 2020 Başından Bu Yana Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 649,86 dolardan sonlandıran Tesla hisseleri, bugün açılış öncesi işlemlerde %0,2’yi aşan düşüşle 648,50 dolardan işlem görüyor. Hisseler 18 Aralık tarihinin kapanışında 695 doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Tesla hisselerinin 5 günlük getirisi %2,62 oranında pozitifken, 1 ayda %17,01 değer kazandı. 2020’nin başından bu yana %676,73 getiri sağlayan hisseler, 1 yıllık bazda %664,09 kazanç sundu. Hisselerin bu kadar kısa sürede rekor kazanç sunması, uzmanların endişelerini haklı gösteriyor.

Kalesnik, Tesla’nın satışları, otomobil üretim rakamları ve diğer temelleri göz önüne alındığında hisse fiyatının çok yüksek olduğuna inandığını söyledi. Tesla’nın marjları, sektörün geri kalanıyla büyük ölçüde eşitken, Kalesnik bunun Tesla’nın mevcut değerinin balon bölgesinde olduğu anlamına geldiğine dikkat çekti.

Tesla hisseleri, ABD’deki borsalarda işlem gören 500 büyük şirketin performansını ölçen S&P 500’e giriş yaptığını duyurmasının ardından rekor seviyeye yükseldi.
Tesla S&P 500 Endekse Giriş
Grafik: MarketWatch

Kalesnik, “S&P 500’e dahil edildiğinde yatırımcılar bunun çok yüksek bir fiyattan satın almak zorundadır ve bu, yatırımcılar için oldukça kötü sonuçlar doğurabilir,” uyarısında bulundu. S&P endeksinde ilk yayınlandığı gün Tesla hisseleri bir önceki seanstaki rekor seviyeden düşüş kaydetmişti.

Reuters ise Apple’ın 2024 yılına kadar elektrikli bir binek araç üretmeye başlamayı planladığını bildirdi. Bu gelişmenin ardından Tesla hisseleri için iyimserlik azaldı. Apple konuyla ilgili yorum yapmazken, bunun gerçekleşmesine sadece birkaç yıl uzakta olabileceği düşünülüyor.

Kalesnik, “Tesla’nın elektrikli araç pazarında bazı avantajları var ve rakiplerinin çoğu bunu kabul ediyor. Bunu söyledikten sonra rakiplerinin önemli ölçüde daha büyük bir sermaye harcaması var. Piyasaya girmek için çok agresif, milyarlarca dolarlık planları var. Volkswagen zaten üretiyor. Toyota’nın ciddi planları var ve son zamanlarda elektrikli araç endüstrisinde devrim yaratması beklenen katı hal bataryasındaki ilerlemelerle ortaya çıktı,”  dedi.

Sektördeki bu gelişmelere rağmen Kalesnik, yatırımcıların Tesla için boğa piyasasının sermayeyi aşabileceğini ve kısa pozisyona geçmek isteyebileceklerini söyledi. Ancak dalgalanmaların göz önüne alınmasıyla çok önemli ölçüde yanılmanın da söz konusu olabileceğine dikkat çekti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum