Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hindistan Pazarına Neden Giremiyor?

Tesla'nın vergiler yüzünden giremediği pazar olan Hindistan için umut verici gelişmeler oldu!
Tesla Hindistan Pazarına Neden Giremiyor?

Elon Musk, Hindistan’ın ülkede büyük lityum-iyon fabrikaları kuracağını açıklaması ardından anında gözlerini bu ülkeye çevirdi. Tesla’nın Hindistan pazarında olmasını isteyen CEO, sınırları zorlamış olsa dahi halen daha girmeye cesaret edemiyor. Benzer bir çağrı, Endonezya tarafından yapılmıştı. Ülkede firmalara iyi teşvikler sunularak, pil yapımındaki ana kaynakların çokluğuna dikkat çekmişti.

İlk girişimde bulunan Toyota ve Hyundai olmuş, toplamda 4.8 milyar dolarlık bir yatırımla ülkeye gireceklerinden söz etmişlerdi. Elektrikli araçların üretimine göre akü rezervleri, ihtiyaçları karşılamıyor ve otomobil şirketlerinin ilk önceliği de pil fabrikaları açmak oluyor. Tesla da aynı şekilde sıkıntı çekiyor. Hindistan’ı gözüne kestiren ABD’li marka neden bu zamana kadar 1.4 milyarlık pazara girmedi?

Tesla’nın Hint pazarında bulunmamasının baş nedeni, aşırılaştırılmış ithalat vergileri!

Tesla’nın Çin-ABD savaşının başlaması ardından hali hazırda artırılan vergi oranlarıyla uğraşırken, bir yandan da araç satacağı pazar hükümetlerinin net ithalat vergileriyle boğuşuyor. ABD’li elektrikli araç üreticisi birçok ülkeye model gamını gönderebiliyor.

Ancak %100 ithalat vergisi alan Hindistan için bu söz konusu değil. Konu hakkında Twitter’dan yazan Musk, “Hindistan’da olmayı çok isterim. Bazı zorlu hükümet düzenlemeleri var maalesef. CFO’muz Deepak Ahuja, Hindistan’dan. Yapmamız gerektiğine inandığı anda Tesla orada olacak.” dedi.

Baktığımızda ithalat vergisi çoğu ülkenin üzerinde ve Tesla’nın girmemesini haklı buluyoruz. Tesla Club India’nın “40.000 dolar üzerindeki araçlara yüzde yüz alınması saçma” demesi kadar var.

Elon Musk, Hindistan cephesinden vergi düzenlemelerine dair umut verici gelişmeler olduğunu söyledi.

Musk’ın Twitter yorumu ardından Hindistan’ın yerel finans gazetesi Mint, ülke hükümetinin elektrikli araç ve bileşenleri için küresel manada üretim merkezi yapmak istediğini bildirdi. Ham petrol ihracatı açısından dünyanın 3. en büyüğü olan Hindistan’ın mevcut planlarında ülke geneli inşa edilecek 50 gigawatt fabrikalar gerektiriyor.

Hindistan’ın vergi tutumu biraz kafa karıştırıcı. Ya da düzenleme konusunda hızlı ilerleyemediler. Bunu söylememizdeki amaç; 2015 yılında Başbakan Narendra Modi, Tesla’nın Kaliforniya tesisini ziyaret etmişti. 2016 yılında da Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari Amerikalı firmaya ziyarete gitmişti.

Tesla CEO’su Elon Musk’un ziyaret sırasında Hindistan’ın Gigafactory gibi bir fabrikanın ülkesinde de kurulmasını özellikle istediğini söyledi. İşin gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini Tesla-Çin arasındaki durumdan anlayabiliriz.

Çin’de de ithalat vergileri sorunu vardı ve Tesla Asya ülkesinde Gigafactory pil fabrikası temellerini atmıştı. Sonrasında ise Model serilerinin satışı hızlanmıştı. Benzer bir yaklaşımı Hindistan tarafında da görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum