Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’nın En Büyük Hissedarı Rakip Firma Nio’ya Yatırım Yaptı!

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio’nun hisseleri, Tesla yatırımcısının şirketten hisse almasıyla birlikte % 22 yükseldi. İşte detaylar;
Tesla’nın En Büyük Hissedarı Rakip Firma Nio’ya Yatırım Yaptı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio’nun hisseleri Salı günü yapılan işlemlerde % 22 seviyesinde artış gösterdi. Artışın arkasındaki neden ise Tesla yatırımcısı Baillie Gifford’un Nio’dan % 11.4 oranında hisse satın almasıydı.

12 Eylül’de New York Borsası’nda listelenen Nio’nun hisseleri Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesinin yarısına ulaşarak 7.39 dolardan kapanış yaptı. Ve hem bu yükseliş hem de Tesla’nın en büyük yatırımcılarından Baillie Gifford’un Musk’ın şirketinin rakibine yatırım yapması sektörde büyük yankı uyandırdı.

Sonuçta; Baillie Gifford Musk’ın ardından Tesla’nın ikinci büyük hissedarıydı ve şirketin en ünlü rakiplerinden Çinli Nio’yı desteklemişti.

Tesla’nın En Büyük Hissedarı Çinli Nio’ya Yatırım Yaptı, Hisseler Fırladı!Nio’nun açıklamasında Baillie Gifford şirketten 85.3 milyon hisse satın aldığı ve değerin Pazartesi günkü kapanış fiyatıyla 515 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Musk haricinde Tesla’nın en büyük hissedarının, Çin’in Tesla’sı olmak isteyen Nio’ya böylesine büyük bir yatırım yapması haliyle dikkat çekti.

Öte yandan; Tesla hisselerinin bu kadar yükselişin ardından bile 14 Eylül’deki 13.80 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşamaması da ilgi uyandırdı.

Tesla’nın En Büyük Hissedarının Hamlesi Çinli Nio'nun Hisselerini YükselttiSonuçta Nio, geçtiğimiz ay New York Borsası’nda yaptığı halka arzından 2 gün sonra % 75’lik artışla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüş ve şirketin piyasa değeri 12 milyar dolar olmuştu. Ayrıca Nio halka arzında ilk etapta Çin pazarı için araç üretmeyi planladığını ancak Avrupa ve ABD’ye genişlemeyi planladığını da aktarmıştı.

Tüm bunların yanında, Çinli elektrikli otomobil üreticisi Nio aylar önce yaptığı bir açıklamada Tesla gibi rakipleri memnuniyetle karşılayacağını duyurmuştu. Nio’nun ortak kurucusu ve başkanı olan Lihong Qin; “Tesla gibi büyük oyuncuları ve güzel şirketleri bekliyoruz” demiş, böylelikle pazarın geliştirileceğini vurgulamıştı.

GCM Yatırım Banner

Nio ile ilgili yeni bir gelişme de otomobil üreticisinin 2018 – 2019 sezonunda mücadele edeceği NIO 004 Gen2 aracını tanıtması, ayrıca Oliver Turvey’in yanında Tom Dillmann’la yarışacağını duyurması oldu. Dillmann da Nio’ya katılmakta dolayı mutlu olduğunu ve döneme başlamak için sabırsızlandığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın