Yatırım yapmaya başla!

Tesla Hisselerindeki Çöküşün Baş Mimarı: Elon Musk’ın Konuşmaları!

Tesla konuya aşina olan iki kişiye göre; İcra Kurulu Başkanı Elon Musk tarafından yapılan kamuoyu açıklamaları ile ilgili ABD Adalet Bakanlığınca soruşturma altına alındı.
Tesla Hisselerindeki Çöküşün Baş Mimarı: Elon Musk’ın Konuşmaları!

Tesla konuya aşina olan iki kişiye göre; Musk’ın yaptığı kamuoyu açıklamaları ile ilgili ABD Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma altında. Suç soruşturması, menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından daha önce bildirilen bir sivil soruşturmayla eş zamanlı yürütülmekte.

Tesla adalet bakanlığı tarafından iletişime geçildiğini doğruladı.

DOJ Konuyu Detaylı İnceliyorGeçen ay Musk’ın şirketinin özel olarak ele alınmayı düşünüldüğü yönündeki duyuruyu takiben Tesla, ABD Adalet Bakanlığı’ndan gelen belgeler için gönüllü işbirliği yaptı. Şirket açıklamasında ”mahkeme celbi, tanıklık talebi veya başka bir resmi işlem almadık. Bu konuda adalet bakanlığına saygı duyuyoruz ve konuyla ilgili bilgileri gözden geçirdiklerinde konunun hızla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Hukuk büroları menkul kıymetler ve borsa komisyonu tarafından celbi takip etti.

Tesla Hissleri Geri ÇekiliyorABD’nin Kuzey Kaliforniya Eyaletindeki avukat bürosunun soruşturması, Musk’ın, özel olarak gitme planlarıyla ilgili elektrikli otomobil üreticisinden bilgi almak isteyen Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından verilen bir mahkeme celbi takip etti. Süreçlerin tamamlanmasının aylar sürebileceğinden söz ediliyor.

Tesla hisseleri gündeme gelen olaylarla birlikte geri çekiliyor. New York Nasdaq’ta işlem gören hisse senetleri, 11:45 itibariyle 287,60 $ seviyesine geriledi ve bu yıl yaklaşık yüzde 7,7 düştü. 22:09 (ABD 15:09) itibarıyla yüzde 3,34 değer kaybederek, 285,00 $’dan işlem görüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) derinlemesine inceleme yapıyor.

SEC Şirketin İş Akışı Sağlığı Konusunda Kanıt ArayabilirSan Francisco ofisinde bulunan SEC avukatları, Musk’ın özel şirketi ele geçirme konusundaki tweetini göndermeden önce Tesla’yı soruşturmaya başladılar. Tesla’nın üretim ve satış hedefleri hakkında yanıltıcı beyanlarda bulunup bulunmadığına odaklanıyor. Konuya hakim olan iki kişinin iddiaları gündemi sarsıyor.

Ceza soruşturmasının geniş kapsamlı olup olmadığı belirsiz. Menkul kıymet-sahtekarlık soruşturmalarında yer alan savcılar, şirket liderlerinin yatırımcılara iş akışı sağlığı konusunda bilinçli bir şekilde aldatıcılık olup olmadığı konusunda kanıtlar arayabilir.

Musk attığı tweetler ile komisyonların dikkatini çekerken, sürecin seyri net değil.

Tweetlerle Gelen Dert Yatırımcıları ÜzebilirMusk, 7 Ağustos’a tweet attırarak kendisini yasal risklere maruz bıraktı. Musk, bir hafta sonra yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ile yaptığı görüşmelerde, şirkete yardım etmeye ilgi duyduğunu belirtmişti. Daha sonra Tesla’nın yönetim kurulu, şirketin başkanı olan Musk’tan resmi bir teklif almamış olduğunu ve özel mülkiyete başvurmanın uygun ya da uygulanabilir olduğuna karar vermediğini söyledi. İlk tweet’lerinden üç hafta geçmeden, Musk bu girişimi terk etti.

Musk’ın tweetleri adalet departmanının dikkatini çekti. Konuya hakim kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, soruşturmayı yürütenlerin, Musk’ın şirketin sağlığı hakkında yaptığı diğer kamuoyu açıklamalarını gözden geçirebileceği öğrenildi. Yetkililer, Tesla’nın Baş Muhasebe Sorumlusu Dave Morton’un istifasını çevreleyen koşulları da inceleyebileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum