Yatırım yapmaya başla!

Tesla Birinci Çeyrekte Yetersiz Teslimat ve Üretim Gerçekleştirdi

Tesla'nın 2019 yılının ilk çeyreğinde ön gördüğü araç teslimatları, beklenenin altında gelince marka, hisselerinde değer kaybetti!
Tesla Birinci Çeyrekte Yetersiz Teslimat ve Üretim Gerçekleştirdi

Tesla ilk çeyrek hedeflerini tutturamayınca hisselerinde ciddi bir düşüş yaşadı. Bir dönem model çıkarmada zorlanan ve Model 3’te biraz darbe alan şirket, üretim kapasitesinde artışlar yaparken, gelişim kısmında farklı yazılım donanımlarıyla insanları kendisine çekmeye çalışıyordu. Teslimatlarda sıkıntısının olduğunu da söyleyen Elon Musk, Amerika’da farklı taşımacılık şirketleriyle anlaşarak, araçların bayilere transferini sağlayacağını duyurmuştu.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Perşembe günü açıklanan verilere göre ticari alanda %10 hisse kaybetti. Zira 76.000 adet beklenen tahmini teslimatların çok gerisinde kalınmıştı. O yüzden yatırımcılar ilk çeyrekte çıkan rakamlara karşı tepki verdiler. İşte detaylar…

Tesla ilk çeyrekte yaklaşık 63.000 adet otomobil teslim etti.

Rakamlara göre elektrikli araç markası 13.000 adet hedefinin gerisinde kalmış oluyor. Orta hacimli sedanlara ümit bağlansa da 50.900 adet sınırı geçilememiş. Üretim kısmında çalışanlarından da yardım isteyen şirket, teslimat tahminlerinden daha fazlasını yani 77.100 adet araç üretti.

Transfer kısmında yaşadığı sıkıntılar onun rakamlarda gerilemesine neden oldu. 2019 ilk çeyrekte yaptığı fiyat değişimi hamlesinin de satışı etkilediği açıkça belirtildi. Cowen analisti Jeff Osborn Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tesla, yorgun Model S / X platformlarına ve Model 3’ün daha yüksek fiyatlı versiyonlarına olan talebin çökmesiyle birlikte normal otomobil şirketi olarak mücadele etmeye devam ediyor.” dedi.

Tesla yılın diğer yarılarında çok daha dikkatli olması gerekiyor!

İlk dönemde tutturulamayan hedefler, kalan diğer dönemlere etki etmemesi için sıkı bir çalışma yapılması gerektiğini düşünülüyor. Şöyle ki tüm sene boyunca satılacak araçlar toplamda 360.000 ile 400.000 adet olarak hesaplanmış olmasından, atlatılamayan sıkıntılar senelik bazda yatırımcıların daha fazla çekilmelerine sebeb olabileceği konuşuluyor.

İyi yönden bakıldığında Tesla, Çin ve Avrupa’da 10.600 adet gibi iyi bir tercih rakamını gösteriyor. Sadece tek bir tesisle imalat yapan Amerikalı markanın, dünyanın farklı bölgelerine gönderilecek modellerin logistik kısmında ağır darbe aldığı açıkça ortada. O yüzden Çin’de kurulacak ikinci bir fabrika olasılığı üzerinde duruluyor.

Bernstein analizcisi, Cuma günü yaptığı araştırma notundan bahsetti!

Bernstein analisti Toni Sacconaghi, Cuma günkü bir araştırma notunda yatırımcılara “ABD talebindeki bu yavaşlamayı tamamen şaşırtıcı veya endişe verici bulmuyoruz. Tesla’nın en pahalı Model 3’lerinin, 2018’in ikinci yarısında 40.000 ile 60.000 dolar arasında olan tüm sedan satışlarının yüzde 33’ünü gibi “olağanüstü” bir paya sahip. Tesla’nın en popüler aracı olan 3. sedan modelinin FactSet tarafından derlenen verilere göre ortalama satış fiyatı 57.000 dolardı.” dedi.

Bundan sonraki süreç marka için daha önemli. Model gamına eklenen Y’nin ucuz elektrikli araç klasmanında talep görmesi düşünülüyor. Zaten Model 3’te yakalanan başarı, platform kardeşinin sonrası ivmelerine katkıda bulunacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum