Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk Tesla’nın Yeni Tesisini Bir Otomobil Cenneti Ülkesine Kuruyor!

Tesla, Şangay'da temellerini attığı Gigafactory 3'ün ardından bir Avrupa ülkesine 4. Gigafactory tesisini açmaya hazırlanıyor.
Elon Musk Tesla’nın Yeni Tesisini Bir Otomobil Cenneti Ülkesine Kuruyor!

Battı dediler, mali durumu kötü dediler ve Elon Musk şirketi terk ediyor dediler! Bunların hepsi Tesla markası için yakın zamanda söylenenlerdi. Amerikalı elektrikli araçların öncüsü olan Tesla, 4. Gigafactory üretim tesisini kesin olarak Almanya/Berlin’de açılacağını duyurdu. Çin’de açtığı 3. tesisi ile Model 3 üretimini katlamaya karar veren Musk, şimdi de otomobil cenneti ülkesi olan Almanya’ya kancayı atıyor.

Ağustos ayında yaptığımız bir haberde Tesla’nın Almanya’ya tesis açacağını konuşmuştuk. Şimdi ise girişim resmiyete kavuşturuldu. İlginç olan şu ki Tesla’nın adına Almaya ile 4 adet fabrika gözükse de işin aslı bildiğimiz gibi değil!

Gigafactory 4, Berlin havaalanının yakınlarına kurulacak.

Herhangi bir Avrupa ülkesinde fabrika kurmak istediğini belirten Musk, Almanya’da karar kılmış oldu. Üretimin yanı sıra Berlin’de Tesla’nın bir araştırma geliştirme merkezi de olacak.

Tesla’nın kurulu gözüken fabrika konusuna gelecek olursak; bildiğiniz gibi markanın bu işe atılmasında Toyota’nın payı çok büyük. O yüzden ilk Model S üretimleriyle birlikte sonrasında Model X, 1. Gigafactory denilen aslında Toyota’nın eski bir tesisinde üretimleri yapılmakta.

Gigafactory 2’ye geldiğimizde ise burayı Tesla’nın iç şirketi SolarCity kullanıyor. 3. Şangay tesisi zaten inşaat aşamasında. Dördüncü de henüz planlama aşamasında. Yani markanın tüm modelleri Toyota’nın eski tesisinden çıkıyor. Algımı yapılmak istenmiş yoksa başka bir şey mi bilemiyoruz.

Elon Musk, Almanya öncesinde 2014 yılında fabrikasını İngiltere’ye açmak istemiş. Sonrasında ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreçleri planları iptal ettirmiş. Nissan, Ford, PSA gibi firmalar Birleşik Krallık’taki fabrikalarını kapatacaklarını açıklamışlardı.

Tesla’nın Almaya’yi seçmesi sonrasında BMW, Mercedes ve Audi gibi şirketler durumu nasıl karşılarlar bilemiyoruz. Acaba üç büyükler Tesla’yı satışları etkileyecek potansiyel bir tehdit olarak görecekler mi? Bahsettiğimiz Alman şirketler de hızlı bir şekilde tamamı elektrikli araç üretimlerine devam ediyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum