Yatırım yapmaya başla!

Tesla Auto Çin’de Alarm Durumuna Geçti!

ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlik Tesla'nın Uzak Doğu pazarındaki satışlarını resmen kesti. İşte detaylar...
Tesla Auto Çin’de Alarm Durumuna Geçti!

CNBC raporlarına göre Tesla, Çin’de resmen satış yapamıyor. Özellikle geçtiğimiz aydan itibaren elektrikli araç şirket satışlarında %70’lere varan düşüş yaşandığı bildirildi. Bunun en önemli nedenlerinden biri ABD ile Çin arasında soğuk rüzgarların esmesi. Trump’ın başlattığı ekonomik savaşta, Çin’e milyar dolarları bulan ek vergiler getirmiş, buna karşı da Çin’de ABD’ye misillemelerde bulunmuştu.

O dönemlerde bizde Amerika ile sıkıntılar yaşamıştık ve orada üretilip ihraç edilen araçların vergilerden dolayı fiyatları iki katına çıkmıştı. İşte bu durumlardan dolayı Tesla’da şu an bunun acısını çekmekte.

Çin’de fiyatları normal olan Tesla araçları, artık öyle değil!

Yeni tarifelerden dolayı ve halen daha anlaşmaya varılamamasından dolayı Ekim ayında yaşanan %70’lik düşüşün Kasım ve Aralık ayına yansıyıp yansımayacağı konuşuluyor.

Asya’nın süper gücünün uygulamaları Tesla modellerinin bir anda fiyatlarının artmasına neden olmuş. Tarifeler %15’ten %40’a yükseltilmiş. Ortalama olarak bakıldığında Temmuz ayından itibaren araçlar 20.000 dolar daha fazlaya satılmak zorunda kalmış.

Elon Musk, Model S ve Model X’lerin satış rakamlarında düzeltme yapılabileceğini söyledi.

Ekim ayında sadece 211 araç satılması şirketi alarm durumuna getirmiş. Aşırı büyük bir pazar için söylenen rakam oldukça düşük. Kriz yaşanmadan önce Model X SUV 117.000 dolardan satılmış. Sonrasında ise üzerine yaklaşık 23.000 dolar ek vergi koyularak satış rakamı 140.100 dolara yükseltilmiş.

Models S’in 108.000 dolarlık satış rakamı da 128.000 dolara fırlamış. Musk’un girişimlerde bulunarak Model S ve Model X’in satış rakamları üzerinden fiyatlarının %12 ile %26 oranlarında aşağı çekilmesini sağlayacak.

Aşağı yukarı baktığımızda rakamlar ilk haline çekilmeye çalışılacak. Genel olarak iki ülke arasındaki atışmalar birçok firmanın gerilemesine neden oldu. Çin, otomotivde son 30 yılın en kötü dönemini yaşıyor.

Belki Musk’ın girişimlerinden önce bugün yapılacak G20 zirvesi ılımlı bir havada geçer ve ABD – Çin arasındaki ticari gerginlik ortadan kalkar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum