Yatırım yapmaya başla!

Tesla, Şangay Gigafactory-3’te Model 3 Üretimini Uçuruyor!

Tesla'nın ilk yurt dışı tesisi olan Şangay Gigafactory'de Model 3 üretimi için iddialı açıklamalar yapıldı!
Tesla, Şangay Gigafactory-3’te Model 3 Üretimini Uçuruyor!

Tesla, Çin-ABD ticari savaşının ortasında kalmış büyük şirketlerden birisidir. Öyle ki bunun yansımalarını fazlasıyla hissetmiş, ikinci çeyrekte zarar açıklamış ve kurucu ortaklarından birisini kaybetmişti. Olumsuzlukların sürdüğü sırada Amerikalı marka rakiplerinin de ağır tacizine uğramıştı. Zorlu süreçte, kendi kategorisine giriş yapan Porsche Taycan’ın rekorunu aşağıya çekmek için de Almanya yoluna düşmüştü.

Bununda yanında Jaguar da amiral XJ’sini tamamı elektrikli olarak, ilk değişim zamanında çıkartacağını söylemişti. Yine de işlerini toparlamış ve Çin’deki yeni fabrikası için geleceğe hazırlıyordu. Reuters‘in haberine göre Gigafactory’de imal edilecek Model 3’ler için yoğun bir döneme girileceğini bizlere aktardı. İşte detaylar;

Şangay tesis üretim planlamasında Model 3’lere hız veriliyor.

Tesla’nın ilk yurt dışı tesisi olan Şangay Gigafactory, Model 3 üretimi yaparak büyük Asya pazarında kaybedilen zaman ve paranın karşılığını almak istiyordu. Yeni fabrikadan haftada 1.000 Model 3 üretileceği söylendi. Tesla’ya yakın kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Gigafactory 3’ün bu ay açılması bekleniyor.

Kesin olarak bir tarih verilmese de 14 Ekim’de start verilebilir. Tesla, “Ekim ayında bir üretime başlamayı hedefliyoruz, ancak asıl üretim hacmi, aldığımız araba siparişleri, yeni işe alınan çalışanların performansı, tedarik zinciri vb. Gibi birçok faktöre bağlı. Haftada 1.000-2.000 adede hedef belirledik. Bunların hepsi de kriterlerimiz tamamlandığı zaman olacak.” dedi.

Marka Çin fabrikasına gerçekten aşırı bir yatırım yaptı. Söylenen maliyet raporlarında Tesla’nın her şey bittiğinde cebinden 2 milyar dolardan fazla para çıkacak.

Çin’den üretim onayını da alan Amerikalı elektrikli araç üreticisi kendi ülkesinde de ilk Model 3 üretimlerinde iddialı rakamlar söylemişti. Elon Musk haftada 5.000 Model 3 imal edilip satılacağını iddia etmişti.

Araba üretiminin yanında yine markaya yakın kaynaklar Gigafactory’de aynı zamanda Model 3’lerin pillerinin de üretileceğini bildirdi. Başlangıçta kapasitenin 250.000 araç, sonrasında bunun 500.000 araç kapasitesine çıkarılacağı aktarıldı.

Tesla’nın açıkçası ikna etmesi gereken ve insanların bazı ön yargılarını kırması gereken bazı önemli konular var. Bunlardan birincisi yakın zaman da güncellediği Smart Summon özelliğinin bekleneni verememesi ve kullanıcıların kazalara maruz kalması. Artı araçlardaki yangınlar halen daha insanları korkutuyor. O yüzden de bazı anket ve tüketici memnuniyet raporlarında Tesla başta olamak üzere elektrikli model üreticilerinin üzerine kırmızı çizgi çekilmişti…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum