Paylaşım

Tesla Araç Bataryalarına Getireceği Güncellemeyle Soğuk Havalara Önlem Alıyor!


 

Tesla, soğuk kış şartlarına maruz kalan araçları için daha iyi verim alınabilmesi adına yazılım değişikliğine gidileceğini söyledi. İşte detaylar...

Sıcak ülke ve illerde kış aylarında araçlarımızı çalıştırmak daha kolay geçmektedir. Soğuk ve eksi dereceli kış günlerinde garaj dışı kalmış araçları çalıştırmak oldukça zorludur. Farkındaysanız Tesla, sık sık gündeme farklı konularda karşımıza çıkmaktadır. En son Elon Musk bir Tweet’i ile Tesla’nın 2018 yılında harita güncellemesi yapılacağı söylemişti.

Başa dönecek olursak Elon Musk, özellikle kış aylarında don olaylarının çok yaşandığı şehirleri düşünerek Tesla marka modellerinin bataryalarına yeni bir yazılımla akıllıca bir özellik getiriyor. Getireceği bu özellik kışın o tüm soğuğunu çeken arabalar için kurtarıcı niteliğinde.

Elektrikli arabaların lideri Tesla, bataryalara ön ısıtma getiriyor.

Tesla Batarya Isıtma Sistemi

İlk elektrikli taşıyıcı Semi kamyon tanıtımı ve elektriğin bir otomobili en hızlı haline dönüştürdüğü Roadster’ın ardından yazılım olayına yoğunluk veren Tesla, artık bataryalarını kendi ısıtacak.

Genel olarak üniteler soğuk havadan pek hoşlanmazlar.

Tesla Batarya Isıtma Sistemi Soğuk Havalara Karşı

Sevmediklerinin kanıtı olarak -45 derecede otomobiller nasıl çalışıyor buradan bakabilirsiniz. Sadece motor ünitelerinde bildiğim kadarıyla soğuk havayı seven parçalardan biri turbo türbini. Onun dışında verim anlamında soğuk hava motorlarda düşüş gerçekleştirir.

Piller dondurucu soğuklarda büyük zorluklar çıkartabiliyor.

Tesla Batarya Isıtma Sistemi Yazılımı

Elektrikli araba bataryalarının fazla soğuk ile temasında dolum süresi uzuyor. Hatta alacağı elektriğin dolum yüzdesini yanlışlıkla yeterli miktarlarda bile gösterebiliyor. Diğer bir handikabı ise araç performansının düşüş göstermesi.

Tesla’nın yaptığı açıklamada, “Hava sıcaklıkları donma derecesine ulaştığı zaman ön iklimlendirme sistemi aynı zamanda bataryalarınızı da ısıtacak. Böylelikle daha iyi bir sürüş ve şarj performansı elde edilecek. Ön ısıtma işlemini yola çıkmadan hemen hemen 1 saat önce yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü soğuk havalarda bataryaların ısınması uzun sürebiliyor. Not: Bu güncelleme 2017.50 ve daha üzeri yazılım sürümlerine sahip otomobilleri kapsıyor.” şeklinde bildirildi.

Kullandıkça hatalar veya eksik kalınan kısımlar çıkıyor. Çağımızın bir bilgisayar sistemi üzerine kuru olmasından dolayı da bu tip aksaklıklar hızlıca halledilebiliyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın