Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla için 4000 Dolar Hedef Fiyatı Olan Fon Yöneticisi Beklentileri Artırdı

Yıkıcı teknolojilere sahip hisseleri hedefleyen ARK Invest CEO'su Cathie Wood, Tesla için 4 bin dolarlık hedef fiyat belirleyerek beklentileri artırdı. İşte detaylar;
Tesla için 4000 Dolar Hedef Fiyatı Olan Fon Yöneticisi Beklentileri Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ARK Innovation ETF’nin arkasındaki isim olan CEO ve CIO Cathie Wood, konuşması ile büyük ilgi çekti. Tesla’nın üst sıralarda yer almasının yüksek bir ihtimale bağlı olduğunu belirten Wood, önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 146 artacağını ve yüzde 1306 ile başa çıkacağını ifade etti.

ETF Edge konulu programda konuşan Wood, bunun beş yıllık bir beklenti olduğuna dikkat çekerken, neden böyle olduğunu da açıkladı.

Cathie Wood Beklentileri ile Dikkat ÇektiWood, boğa piyasası için 4000 dolarlık, ayı piyasası için de 700 dolarlık beklentisi olduğunu söyledi. Ayı eğiliminde asgari getiri oranlarını karşılayan bir hisse senedine sahip olmanın nadir bir durum olduğunu belirtirken, yıllık getiri oranının yüzde 15’i ile hedeflerine ulaştıklarına dikkat çekti.

Wood, Tesla’nın geleceğine çok fazla güveniyor ve fonlarındaki ağırlığının yüzde 9 olduğu biliniyor. İkinci en büyük ağırlığın ise yüzde 7,8 ile Stratasys’den oluşuyor. Wood’a göre; Tesla elektrikli araç pazarını ölçeklendiriyor ve 2023 yılında elektrik araç satışları küresel alanda 26 milyon adede ulaşacak. 2018 yılında 1,3 milyon adet olduğunu ve bunun 20 kat artacağını ifade ediyor.

Tesla ise dördüncü çeyreğinde günde yaklaşık 1000 aracın üretim ve teslimat oranına sahip olduğunu bildirmişti.

Tesla Dördüncü Çeyrek Günlük 1000 AraçBu rakam ile çeyrek dönem boyunca üretim, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Wood, bunun Tesla için büyük bir hikaye olmadığını belirtiyor ve asıl büyük hikayenin otonom taksi platformu olacağına dikkat çekiyor. Beklentilerinin yüzde 25 – 30 civarında donanım merkezli, düşük brüt kar marj modelinden, bir servis olarak nakliye modeline geçmek olduğunu söylüyor.

Wood, Tesla’nın her filodan bir parça alacağını; çünkü bu filo operatörlerinin süreceği platforma sahip olacağını ve bunun yüzde 80’lik kar marjı işinden daha fazlasına denk geleceğini ifade ediyor. 2018 yılında düşük bir performans gösteren Tesla’dan oldukça umutlu olan Wood, fonlarının geri kalan kısmının iyi iş yaptığını da belirtiyor. Invitae ve NanoString ile yüzde 80 büyüdüklerini, Tesla ile de yüzde 14’lük düşüş yaşandığını; ama bu ikisinin birbirini desteklediğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.