Yatırım yapmaya başla!

TESK/Palandöken: Perakende Yasası ile Üretici, Tüketici ve Satıcı Korunacak

Ticaret Bakanı Pekcan’ın Perakende Yasası ile ilgili açıklamalarını olumlu bulan TESK Başkanı Palandöken, yeni uygulama sayesinde başta tüketici olmak üzere üretici ve satıcının haklarının da korunacağını söyledi.
TESK/Palandöken: Perakende Yasası ile Üretici, Tüketici ve Satıcı Korunacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Van ve Nevşehir’de esnaflarla bir araya gelerek Perakende Yasası kapsamında hayata geçirilecek projelerden bahsetti. Pekcan, marketlerin kendi ürettikleri markalı ürünlere sınırlama getirileceğini ve yöresel ürünler için raf bulundurma zorunluluğu getirileceğini belirtti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise Perakende Yasası ile ilgili çalışmaları olumlu bulduğunu belirterek görüşlerini paylaştı.

Bendevi Palandöken, Perakende Yasası’nın tüketicileri, üreticileri ve satıcıları koruma amaçlı olduğunu söyledi.

Alınacak kararların üretici firmaların zarar görmesini önleyeceğini, tüketicinin yanılmamasını sağlayacağını ve piyasadaki haksız rekabeti ortadan kaldıracağını dile getiren Palandöken, kalite bakımından da yanılmaları önleyeceğini anlattı. Perakende Yasası’nın asıl amacının tüketiciyi korumak olduğunu ifade eden Palandöken, insanların bundan sonra ürünleri gerçek fiyatları ile temin edebileceğini yorumladı.

15 – 25 – 35 liradan zeytinyağı olduğunu, bu nedenle kalite farklarının göz önünde bulundurulması gerektiğini ve yasa ile piyasadaki haksız rekabet ortamının da yok olmasını umduklarını sözlerine ekledi.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıklamalarından memnuniyetini dile getirdi.

Marketlerde markalı ürünlerin satışına yönelik konuşan Ağaoğlu, zincir marketlerin yaygın pazarlama gücünü kullanarak tedarikçileri zor durumda bıraktığını söyledi. Bahsettiği durumları uzun vadede ödeme veya raf kirası olarak sıralayan Ağaoğlu, bunların sonucunda tedarikçilerin fiyatları yükselttiğini ve en zararlı çıkarının tüketici olduğunu ekledi.

Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl yaşanan kur şoku döneminde zincir marketlerin sınavı başarıyla geçemediklerini dile getirdi.

Zincir marketlerin özel etiketle ürün yaptırarak tedarikçilere rakip olduğunu söyleyen Ağaoğlu, son zamanlarda perakende pazarına tamamen hakim olmaya çalışan marketlerin, kur dalgalanması yaşadığımız dönemden sonra da iyi bir sınav veremediklerini aktardı. Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve kurduğu şikayet hatları sayesinde Rekabet Kurumu’nun 23 market hakkında soruşturma başlattığını hatırlattı. Perakende Yasası’nın nasıl işleyeceğini henüz bilmediklerini ancak Ticaret Bakanlığı’nın attığı adımların olumlu olduğunu sözlerine ekledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2018 yılında 3.339 ambalajlı ürünü denetleyerek, 154 bin 356 lira para cezası uyguladı.

2018 yılının ikinci yarısında yaşanan kur şoku tüketici fiyatlarını aşırı şekilde yükselmesine, bununla birlikte enflasyonun yükselmesine sebep olmuştu. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında hükümet bir dizi önlem aldı. Vatandaştan gelen şikayetler sayesinde birçok işyeri ve firmaya denetim yapılarak, haksız fiyat uygulayanlara ceza uygulandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bu kapsamda geçen yıl 3 bin 339 hazır ambalajlı ürünün denetimini yaptı. Metroloji alanında geçen yıl 1 milyon 315 bin 418 ölçü aleti denetlenirken, mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 3.830 ürün için toplam 4 milyon 219 bin 800 TL ceza uygulandı.

Sanayi ve teknoloji Bakanlığı’nın denetimini yaptığı ürünlerin 3.046’sı hazır ambalajlı gıdalardan, 293 tanesi gıda dışı ürünlerden oluştu.

Buna göre mevzuata aykırı olduğu tespit edilen hazır ambalajlı ürüne yönelik 154 bin 356 lira ceza uygulandı. Bakanlığın merkez teşkilatı koordinasyonu sayesinde 20 ilde üretici ve ithalatçılara denetimler yapıldı. LPG ve akaryakıt piyasasında da çapraz denetimler yapılırken, 17 bin 31’i akaryakıt, 3 bin 507’si LPG olmak üzere toplam 20 bin 538 denetim gerçekleştirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum