Yatırım yapmaya başla!

TESK Başkanı Palandöken: “Esnaf ve Sanatkarlara Enerji Kalemlerinde İndirimli Tarife Uygulanmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Palandöken, esnaf ve sanatkarlara pek çok enerji kaleminde indirimli tarife uygulanması gerektiğini açıkladı.
TESK Başkanı Palandöken: “Esnaf ve Sanatkarlara Enerji Kalemlerinde İndirimli Tarife Uygulanmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından esnaf ve sanatkarları ilgilendiren yazılı bir açıklama geldi. Palandöken açıklamasında, Türkiye’de esnaf ve sanatkar grubu kapsamındaki vatandaşlara enerji kalemlerinin büyük kısmında indirim yapılmasını talep etti.

Esnaf ve sanatkarlıkla uğraşanlar vatandaşlardan “ekonominin omurgası” olarak bahseden Palandöken, başta doğal gaz olmak üzere elektrik, su, akaryakıt gibi farklı enerji kalemlerinde onlara özel indirimli tarife uygulanması gerektiğini düşündüğünü açıkça ifade etti ve bu konuda gerekenin yapılmasını istedi.

Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte vatandaşlar için zor günlerin kapıda olduğunu söyleyen Palandöken, farklı iş alanlarındaki pek çok esnaf ve sanatkarın doğal gaz faturalarındaki yüksek rakamlar nedeniyle dükkanlarında rahat bir şekilde ısınamadığını ifade etti.

Vatandaşlar IsınamıyorCadde ve sokakları hareketlendiren, temizleyen ve aydınlatan esnaf ile sanatkar grubundaki çoğu vatandaşın hala sanayi sitelerinde talaş ve yanmış yağ yakarak ısınmaya çalıştığını belirtti. Ardından bu şekilde ısınmanın doğaya oldukça zarar verdiğini ve bunun yanında insan sağlığı açısından da tehlike oluşturduğunu ekledi.

Enerji kalemlerinde uygulanacak indirimli tarifeler sayesinde esnaf ve sanatkarların rahat bir nefes alacağını öne süren Palandöken, bu grupta çalışanların ekonomiyi ayakta tuttuğunu ve bu nedenle de onların hayatını kolaylaştırma yönünde faaliyete geçilmesi gerektiğine değindi.

Eylül ayında kaydettiği açıklamalarında da elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları eleştiren Palandöken, enerji kalemlerine getirilen zamları onaylamayarak indirim yapılmasını talep etmişti. Bu zamların ekonomiyi olumsuz etkilediğini belirtti.

Palandöken, özellikle küçük esnaf-sanatkarların oldukça düşük bir sermaye ile dükkan açtıklarını ve kendi çabalarıyla işlerini yürüttüklerini açıkladı. Buralarda en az 1-2 kişi çalıştırarak istihdama katkı sağlandığını dile getirdi.

TESK Başkanı Bendevi PalandökenFaaliyet halindeki her bir dükkanın ortalama 4-5 kişiden oluşan bir aile için gelir kapısı olduğunu belirten Palandöken, esnafın oldukça kısıtlı imkanlarla kendi başına ayakta kalmaya çabaladığını sözlerine ekledi. Bu noktada her bir esnafın sosyal güvenlik primleri ve ödemekle yükümlü olduğu vergileri gibi sebeplerden dolayı her yıl neredeyse kazancı kadar gideri olduğuna dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum