Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TESK: Haksız Rekabetle Mücadelede Yeni Tedbirler Alınmalı

Artan maliyetler, yüksek enflasyon ve haksız rekabet gibi konulara değinen TESK Başkanı Palandöken, perakende yasasının zorunluluğuna dikkat çekti.
TESK: Haksız Rekabetle Mücadelede Yeni Tedbirler Alınmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Halit Gölcan’a yaptığı ziyarette gazetecilere açıklamada bulundu.

Enflasyon ve piyasadaki durum hakkında konuşan Palandöken, haksız rekabetin alabildiğine gittiğini ve yerel esnafın bununla mücadele etmesinin zor olduğunu söyledi.

Devletin kolluk kuvvetlerine, yerel yönetimlerin zabıtalarına rağmen fiyatlarda bir düşüş sağlanamadığını belirten Palandöken, perakende yasasının bugüne kadar çıkmamış olmasının da bir sorun olduğunu ifade etti.

En çok girdi maliyetlerinin elektrik, doğal gaz ve petrolden kaynaklandığını, şoför esnafının en büyük sıkıntılarından birinin artan akaryakıt fiyatları olduğunu söyledi.

En bolluk olarak adlandırılan Temmuz-Ağustos aylarında bile fiyatların çok yüksek olması nedeniyle vatandaşların, dolayısıyla da esnafın etkilendiğini belirtti.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Haksız Rekabet Alabildiğine Gidiyor

Piyasadaki fiyat yükselişlerinin en büyük nedenlerinden bir tanesinin aracılar olduğunu dile getiren Palandöken, “Esnaf sanatkâr da burada haksız rekabetle mücadele ile ilgili şimdiye kadar her yıl gündeme getirilip, perakende yasasının Meclis’ten bugüne kadar çıkmaması da bir sorun.” ifadesini kullandı.

Esnafın sosyal güvenliği konusunda da sorun olduğunu belirterek, Türkiye’deki durumun dünyada görülmeyen bir sistem olduğunu ifade etti.

Konuya ilişkin verdiği detayda; “BAĞ-KUR’lu demek, kendi cebinizden parayı vereceksiniz, raftaki ürünü satacaksınız veya direksiyon başında müşteri taşıyacaksınız veya bir marangozsunuz bir şey üreteceksiniz, demircisiniz, bakırcısınız… Dolayısıyla ürünü satıp o yatırdığınız paranın sonunda da yanınızda çalışan kadar emekli aylığı alamayacaksınız.” şeklinde konuştu.

Pandeminin dünyayı saran bir ekonomik sıkıntıya neden olduğunu, artan fiyatlar ve haksız rekabetin vatandaşı tedirgin ettiğini, mutlaka yeni şekil esnafın yetişmesi ve yeni tedbirler alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.