Yatırım yapmaya başla!

TESK Genel Başkanı Türkiye’nin Alternatif Turizme Yönelmesi İçin Çağrı Yaptı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin alternatif turizm alanlarına yoğunlaşması gerektiğini söyleyerek, bunun ülkenin turizm gelirlerinin artırılması ve nitelikli turist kazanmak için gerekli olduğunu açıkladı.
TESK Genel Başkanı Türkiye’nin Alternatif Turizme Yönelmesi İçin Çağrı Yaptı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’nin turizmine dair bazı açıklamalarda bulundu. Palandöken, Türkiye’nin alternatif turizm alanlarına yoğunlaşması gerektiğini vurgularken, “Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sağlık, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız.” ifadelerini kaydetti.

Yaptığı yazılı açıklamada Palandöken, Türkiye’nin kongre ve sağlık turizminde önemli bir paya sahip olduğunu ve bu alanda büyük potansiyeli bulunduğunu belirtti. Ayrıca Türkiye’nin sadece denizleri ve sahilleri ile hatırlanmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Palandöken, sağlık turizmi için Türkiye’ye gelen bir turistin konaklama, gezme ve kişisel harcama tutarıyla toplamda yaklaşık 8 bin dolarlık dövizi ülkemize bıraktığını açıkladı.

Bir Turist Yaklaşık 8 Bin Dolarlık Dövizi Ülkemize BırakıyorPalandöken açıklamalarını sürdürürken, Türkiye’ye 2014 yılında 400 bin sağlık turistinin geldiğini, 2018 yılında ise sağlık turisti sayısının %87’lik artışla 750 bine ulaştığını belirtti.
Bununla birlikte sağlık turistlerinden 2014 yılında 3,2 milyar dolarlık gelir sağlanırken, 2018 yılında bu rakamın %56 artarak 5 milyar dolar gelir elde edildiği açıklandı.

Palandöken ardından, “Dünyada sağlık turizminde 5. sırada yer alıyoruz ancak turist sayımız artmasına rağmen sağlık turizminden elde ettiğimiz gelir aynı oranda artmadı. 2019’da beklenen 1 milyon sağlık turisti ve 7 milyar dolar sağlık turizmi gelirine ulaşmak için stratejiler geliştirmeli ve tanıtımı artırmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, kongre turizminin önemini vurgularken, ülkemizin kongre turizminde büyük bir potansiyeli olduğuna dikkat çekti.

Palandöken Kongre Turizminin Önemini VurguladıÖte yandan benzer bir yorum da TÜROB Başkanı Müberra Eresin tarafından geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Eresin, kongre turizminin Türkiye ve başta İstanbul’da öncelikli olduğunu açıklamıştı. Palandöken de açıklamasında sektör temsilcilerine göre, kongre turizmi için gelen turistlerin normal turistlerden 4 kat daha fazla para harcıyor olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında sona yaklaşan Palandöken, alternatif turizm alanlarına yoğunlaşılması gerektiğinin altını çizdi. Ardından, “Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sağlık, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum