Yatırım yapmaya başla!

TESK’ten Enflasyonla Mücadelede Daha İyi Sonuç için Maaşların Artırılması Talebi

TESK Genel Başkanı Palandöken enflasyonla mücadelede alınan önlemlerin daha iyi sonuç vermesi için maaşlara zam isterken, Türkiye Emekliler Derneği'nden de emeklilerin borçlarının yapılandırılması talebi geldi.
TESK’ten Enflasyonla Mücadelede Daha İyi Sonuç için Maaşların Artırılması Talebi

Eylül ayı enflasyon rakamlarının %25’e yaklaşması ile hazırlanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nda en dikkat çekici tedbir bazı ürünlere indirim getirilmesi oldu. Birçok ünlü marka ürünlerin etiketlerinde %10 – 20 arasında indirim yapılacağını duyururken, bazı kalemlerde yılbaşına kadar zam yapılmayacağı açıklandı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, bugün yaptığı açıklamada, 2018 yılı sonuna kadar üyelere yönelik belge hizmetlerine %10 indirim uygulanacağını duyurdu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise enflasyonla mücadelede daha iyi sonuç alınması için maaş artırılması talebinde bulundu.

TESK Başkanı Palandöken, enflasyonla mücadele tedbirlerinin neticelenmesi için ücretli kesimin maaşlarının artırılması gerektiğini söyledi.

Piyasadaki nakit sıkışıklığı sorununun çözülmesi için sıcak para akışının sağlanması gerektiğini belirten Palandöken, bunun yapılabilmesi için öncelikle ücretli kesimlerin rahatlatılmasının gerektiğini, bunun da maaşların artırılması ile sağlanabileceğini ifade etti. Maaşlarda bir düzenleme yapılması sayesinde ekonomik olarak rahatlayan ve alışveriş yapabilen kesimin piyasada sıcak para akışını sağlayabileceğini sözlerine ekledi.

Bendevi Palandöken, BAĞKUR emeklilerinin de enflasyon baskısına maruz kalmaması için maaşlarında bir düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.

Memurların yanında emeklilerin maaşlarına da zam yapılması gerektiğini savunan Palandöken, Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı programda yer alan indirimlerin piyasaları rahatlatacağını fakat daha verimli bir sonuç alınabilmesi için buna bir de maaş zamlarının eklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Döviz kurlarındaki artışı fırsat bilip gereksiz zam uygulayanların ekonomiyi nasıl bir zarara uğrattığının fark edilmesi gerektiğini söyleyerek “Yapılan gereksiz zamların ardından ahilik kültür geleneğinin ve esnafımızın önemi daha çok anlaşılmaya başlandı.” ifadesini kullandı.

Enflasyondaki en ufak bir oynamadan en çok etkilenen kesim olan emekliler, kredi yapılandırması talebinde bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) geçtiğimiz günlerde kredi borcu olan işletmeler için ödeme kolaylığı sağlayacak tavsiye niteliğindeki kararını açıkladı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Gazi Aykırı, TBB’nin borçlu işletmeler için aldığı tavsiye kararına olumlu baktıklarını, aynı durumun borçlu olan emekliler için de geçerli olmasını istediklerini belirtti.

Enflasyondaki en ufak bir artışın emeklinin gelir – gider dengesini bozduğunu söyleyen Aykırı, bankalardan kredi kullanan milyonlarca emeklinin yaşanan sıkıntılardan etkilendiğini, enflasyondaki artışın özellikle mutfağa yansıması ile daha da mağdur olduğunu dile getirdi.

Bankaların kredi kullanan emeklilerin aylıklarının bazen tamamını keserek, onlara geçinmek için bir kuruş dahi bırakmadığını belirten Aykırı sözlerine; “Son yaşanan ekonomik gelişmelerden en çok etkilenen kesim olan emeklilerimizin banka borçlarının da tıpkı işletmeler gibi yeniden yapılandırılması gerekiyor.” şeklinde devan etti. Bu yönde atılacak bir adımın piyasaları rahatlatacağını, aileleri ile birlikte sayıları 20 milyonu aşan emeklilerin iflasının ekonominin iflası anlamında geldiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum