Yatırım yapmaya başla!

Alışverişte Almadığınız Para Üstleri Ne Oluyor?

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, piyasada yeteri kadar bozuk para bulunduğunu söyleyerek vatandaşı “3-5 kuruş” denilen miktarlar için uyardı. Ayrıntılar haberimizde;
Alışverişte Almadığınız Para Üstleri Ne Oluyor?

İhtiyaç ya da sadece istediğimiz için! Farklı amaçlarla sürekli olarak bir şeyler satın alıyoruz. Ve son zamanların en büyük alışveriş tuzaklarından biri olan, …9,90 – …9,99’lu fiyatların tuzağına düşüyoruz. Çünkü hem fiyatın cazibesine kapılıyor hem de binbir zorlukla kazandığımız paramızın üstünü istemiyoruz. 10 kuruşu ya da 1 kuruşu kasada bırakarak, paramızı çöpe atmakla kalmıyor üstüne bir de şirketlerin vergisiz kazanç elde etmelerine yola açıyoruz. İşte tam da bu noktada durumun farkında olan TESK’ten vatandaşa “bozuk para konusunda” bilinçlenmeleri uyarısı geldi.

Bendevi Palandöken: “Piyasaya yeteri kadar madeni para verilmesine rağmen alışverişlerde madeni para kullanılmaması yanlış bir uygulama.” sözleriyle görüşünü açıkladı.

Bendevi Palandöken vatandaşı uyarıyor.

Özellikle de bayram alışverişinin yoğun olarak yaşandığı şu günlerde, vatandaşın para üstlerini istemesi gerektiğinin altını çizdi.

Çünkü kuruşların ardından 50 kuruş ve 1 liralar da müşteri tarafından istenmediği takdirde geri verilmemeye başladı.

Alınmayan para üstleri haksız kazanç sağlıyor.

Oysaki tedavülde yeterli miktarda bozuk para bulunuyor. 234 milyon 830 bin 550 adet 1 kuruş, 1 milyar 558 milyon 063 bin 750 adet 5 kuruş, 1 milyar 620 milyon 053 bin 050 adet 10 kuruş, 951 milyon 485 bin 250 adet 25 kuruş, 647 milyon 101 bin 950 adet 50 kuruş ve 1 milyar 429 milyon 687 bin 512 adet 1 lira madeni paranın piyasaya verildiğini söyleyen Palandöken, hem tüketicinin iyiliği hem de haksız kazancın önüne geçilmesi için para üstlerinin istenmesi gerektiğini belirtiyor.

Alınmayan para üstlerinin toplamda büyük meblağlara tekabül ettiğini söyleyen Palandöken, açıklamasına şöyle devam ediyor:

Kuruşlar büyük meblağlara tekabül ediyor.

“Özellikle AVM’ler ile büyük marketlerde 99, 109, 149, 159 lira gibi rakamlar etikete yazılmasına rağmen tahsilat yapılırken hep 1’er lira üzerine eklenerek tahsil ediliyor ve bozuk para yok denilerek para üstleri verilmiyor.”

Sonuçta; para kolay kazanılmıyor ve kuruşlarınızı istemek sizin en doğal hakkınız. Zira “3-5 kuruşun hesabını yapmak” cüzdanınızı düşündüğünüzden çok daha fazla rahatlatacak. Buna ek olarak, her gün yüzlerce, binlerce kişiden ücret alan şirketlerin kasasında ne kadar çok “kuruş” biriktiğini düşünürseniz, sanıyorum ki onlara haksız yere para kazandırmaya devam etmek istemezsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum