Yatırım yapmaya başla!

TESK Başkanı Palandöken Küçük Esnafın Korunması için Yeni Düzenleme İstedi

Artan enflasyon ve döviz kurları sebebiyle her geçen gün girdileri artan bakkal esnafının dayanma gücü kalmadığını söyleyen Palandöken, yeni düzenleme yapılmasını ve küçük esnafın yok olmasına izin verilmemesini istedi.
TESK Başkanı Palandöken Küçük Esnafın Korunması için Yeni Düzenleme İstedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, beklentilerin çok üzerinde gelen Eylül ayı enflasyon rakamlarının ardından yaptığı değerlendirmede, bu durumu fırsat bilip aşırı zam uygulayanlara izin verilmemesi gerektiğini, poşet parasını dahi kazanamayan, mahalle aralarındaki küçük esnafın yok olmasına göz yumulmamasını söyledi. Sokak aralarına kadar giren büyük marketlere ise acilen çözüm bulunmasını talep etti.

Bendevi Palandöken, küçük esnafın kar marjına göz dikmek yerine, büyüklerin uyguladığı zamlara kural getirilmesini önerdi.

Spekülatörlere karşı susmanın ve büyük marketlerin getirdiği zamların, küçük esnafın ayakta durmasını güçleştirdiğini söyleyen Palandöken, döviz kurlarındaki artışı bahane ederek unun fiyatına %60’tan fazla zam yapılmasına ses çıkarılmazken, emeğiyle çalışan bakkal ve fırıncıların kar marjlarının sınırlandırılmasının adaletli olmadığını savundu.

Geçtiğimiz günlerde ekmek fiyatlarına zam yapılmış ve aynı gün gelen açıklama ile bu durumun geçerli olmadığı bildirilmişti. Ekmek zammının durdurulmasının bakkal ve fırıncıların gelirini kıstığını söyleyen Palandöken, küçük esnafın korunması adına yeni bir yasal düzenleme yapılmasını istedi.

Bendevi Palandöken: “Küçüğü olmayanın büyüğü olmaz, bu fidanlık kurutulmamalı”.

Bakkalların ekmek ve sigara dışında çok fazla bir satış yapmadığını, yeni düzenlemeyle satılan bu ürünlerin kar marjına sınırlama getirildiğini belirten Palandöken, zincir marketler karşısında ayakta kalmaya ve varlığını sürdürmeye çalışan küçük esnafın korunması gerektiğini, küçüğü olmayanın büyüğü olmayacağını, her geçen gün artan girdiler sebebiyle bakkal esnafının artık dayanma gücünün kalmadığını dile getirdi.

Enflasyon sonrası yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz ay fiyat artışı yapan fırsatçıların Eylül rakamlarında etkili olduğunu belirtti.

Daha önce zamlardan etkilenmemek için mahalle bakkallarının desteklenmesi gerektiğini söyleyen TESK Başkanı, stokçulara ve fırsatçılara yönelik denetimlerin sıkılaştırılarak bu konuda duyarlılığın artırılması gerektiğini ifade etti. Son üç ayda elektrik, doğal gaz ve akaryakıta yapılan zamların enflasyonun yüksek gelmesinde büyük payı olduğunu, bu sebeple son yılların en yüksek enflasyon oranıyla karşı karşıya olduğumuzu dile getirdi.

Daha önce yaptığı zam uyarısını yineleyen Palandöken, bu fiyat artışlarının geri çekilmediği sürece enflasyonda kısa zamanda düşüş beklemediğini bildirdi. Üreticinin temel girdi fiyatlarındaki artışın üretim piyasasından dengesizlik maliyet enflasyonuna neden olduğunu, buna etken olan suni zamların göz ardı edilmemesi gerektiğini, enflasyon ve döviz kurlarındaki artışın düşürülmesi için topyekün mücadele edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum