Yatırım yapmaya başla!

Tesco ile Booker Birleşti: 5.51 Milyar Dolarlık Satın Alma İşlemi Tamamlandı!

İngiltere merkezli perakende devi Tesco’nun Booker’ı satın alma işleminin tamamlandığı duyuruldu. İşte 5.51 milyar dolarlık dev birleşmenin detayları;
Tesco ile Booker Birleşti: 5.51 Milyar Dolarlık Satın Alma İşlemi Tamamlandı!

İngiltere merkezli Tesco’nun, Booker’ı satın alma işlemi tamamlandı. Her iki tarafın da doğruladığı satın alma, Aralık ayında düzenleyici makam onayını almış ve işlem Çarşamba günü de hissedarların çoğunluğu tarafından tasdik edilmişti.

Neticede; 5.51 milyar dolarlık (4 milyar sterlin) satın alma tamamlandı ve Booker Group artık resmen Tesco’nun bünyesine katıldı.

Bu birleşmeyle, İngiltere’nin 200 milyar sterlin değerindeki gıda pazarında yeni bir güç doğmuş oldu.

İngiltere’nin 200 Milyar Sterlin Değerindeki Gıda Pazarında Yeni Bir Güç Analistlere göre; 20 milyar doların altındaki piyasa değerine sahip olan Tesco artık rakipleri Sainsbury’s, Morrisons, Marks & Spencer ve Ocado’nun toplamından daha büyük bir değere sahip.

Öte yandan; İngiltere merkezli perakende devinin iki şirketi birleştirme programına göre Booker’ın eski başkanı Charles Wilson, artık
Tesco’nun İngiltere ve İrlanda’daki operasyonlarından sorumlu CEO’su olacak.

Wilson direkt olarak Tesco CEO’su Dave Lewis’e rapor verecek, Stewart Gilliland ise şirketin bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yapacak.

Tesla Booker'ı 5.5 Milyar Dolara Satın AldıNeticede; dünyanın en büyük süpermarket zincirleri arasında yer alan Tesco, ülkenin en büyük perakendecisi Booker’u satın almasıyla pazarı bırakmayacağını göstermiş oldu.

Keza geçen yıl Co-operative Group’un market zinciri Nisa’yı satın aldığını, Morrisons’un ise McColl’un zinciriyle toptan tedarik anlaşması imzaladığını duymuştuk.

İngiltere Merkezli Perakende Devi Tesco, Pazarı BırakmıyorBu anlaşmayla kuruluş tarihi 1919’a uzanan Tesco, perakende satışın ötesine geçerek rakiplerini arkasında bırakmaya hazırlanıyor diyebiliriz.

Zaten satın almaya gelen tepkiler ve bu birleşmenin rekabet kurumu tarafından onaylanmaması gerektiği yönündeki tartışmalar da ortaya çıkacak süper güçten kaynaklanıyordu. Ancak tartışmalı satın alma tamamlandı ve İngiltere’nin iki büyük şirketi nihayet güçlerini birleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum