Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Terra Soruşturmasında Yeni Bir Adım Atıldı

Kripto para piyasasındaki yaşanan düşüşte büyük payı olan TerraUSD ve LUNA çöküşüne dair soruşturmada yeni bir adım atılıyor. Detaylar haberde;
Terra Soruşturmasında Yeni Bir Adım Atıldı
HABER GİRİŞ

TerraUSD (UST) ve LUNA çöküşünün tüm kripto piyasasını olumsuz etkilemesi ve pek çok yatırımcının büyük kayıplar yaşamasının yankıları hala sürüyor.

Güney Kore’de Terra-LUNA olayının perde arkası ve olayda ihmali olanları tespit etmek için başlatılan soruşturmada yeni gelişmeler yaşanıyor.

Terra Soruşturmasında Güney Kore ve ABD Ortaklığı

Güney Kore Adalet Bakanı Han Dong-hoon, Terra soruşturması da dahil olmak üzere kripto para piyasasıyla ilgili tüm soruşturmalarda iş birliği yapmanın yollarını konuşmak için New York’a bir ziyaret gerçekleştirip ABD’li yetkililerle bir araya geldi.

Güney New York Bölge Savcılığı’nda bir araya gelen yetkililer burada gerçekleştirdikleri görüşmede, en başta kripto para olmak üzere çeşitli mali suçların soruşturulmasında iş birliğini geliştirmenin ve bilgi alışverişinin yollarını tartıştı.

Görüşmeye Dong-hoon ile birlikte Menkul Kıymetler ve Emtia Dolandırıcılığı Görev Gücü Başkanı Scott Hartman ve Emtia Görev Gücü Eş Başkanı Andrea M. Griswold da katıldı.

GCM Yatırım Banner

İki Taraf Verileri Birbirleriyle Paylaşacak

ABD ve Güney Kore’li yetkililer ayrıca, UST ve LUNA’yla ilgili yürütülen soruşturmalar ve dava da dahil olmak üzere devam eden dijital varlık piyasası soruşturmalarıyla ilgili en son araştırma verilerini birbirlerine sunmayı kabul etti.

Güney Kore’li savcılar Terra kurucu ortağı Do Kwon’la ilgili piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık, ve vergi kaçakçılığı dahil çeşitli suçlamaları araştırırken; ABD ise Haziran ayında Do Kwon’la ilgili bir soruşturma başlatmıştı.

Terra vakasını her detayıyla inceleyen Güney Kore, geçtiğimiz haftalarda ülkede kripto para sektörünü kontrol etme görevi görecek “Dijital Varlık Komitesi” kurulması adına çalışmalar başlatmıştı. Bu komitenin, sektörü kontrol etmenin yanı sıra kripto paralarla ilgili listelemelere, açıklamalara ve yatırımcıların korunmasına ilişkin yönergeler de oluşturması planlanıyor.

Güney Kore ve ABD iş birliği, dünyanın pek çok bölgesindeki düzenleyicilerin kriptoyla ilişkili suçları odağına aldığı son dönemde bir ilki temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.