Yatırım yapmaya başla!

Terörizm Küresel Ekonomiye Bir Yılda 34 Milyar Dolara Mal Oldu

Küresel Terörizm Endeksi, terörün 2018'de daha az can aldığını, küresel ekonomiye ise 34 milyar dolara mal olduğunu gösterdi.
Terörizm Küresel Ekonomiye Bir Yılda 34 Milyar Dolara Mal Oldu

Düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nden (IEP) gelen son Küresel Terörizm Endeksi’ne (GTI) göre küresel terörizm 2018’de daha az can aldı ancak ekonomik ve sosyal etkileri yaygın kaldı.

“Terörün yoğunluğu azalmış olmasına rağmen genişliği azalmadı” diyen Avustralya merkezli düşünce kuruluşu, terörizm nedeniyle toplam ölüm sayısının 2018’de yılda yüzde 15.2 gerileyerek 15.952 olduğunu ve üst üste dördüncü yıl için azaldığını bildirdi. Rakamın 2014’teki zirvesinden bu yana yüzde 53 daralmayı temsil ettiği görüldü.

Ölümlerdeki azalmanın ana itici gücü, Orta Doğu’daki çatışmaların yoğunluğundaki düşüş ve IŞİD ve Boko Haram gibi terörist gruplara karşı askeri başarılar oldu.

Küresel Terörizm 2018 Ölüm Sayısı Azaldı Ancak raporda, 2018’de küresel ekonomiye 34 milyar doların üzerinde maliyet çıkardığı tahmin edilerek terörizmin yaygın bir sorun ve büyük bir küresel tehdit olarak kaldığı da vurgulandı. “Bu, en az bir ölüme maruz kalan ülke sayısı açısından rekor düzeyde ikinci en kötü yıl ve terörle mücadele için uluslararası iddialı eylemlerin devam etmesi gereğini vurguluyor” dendi.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nden MENA ve Avrupa direktörü olan Serge Stroobants; “Uluslararası toplum, terörist grupların saldırılarına zarar verme ve bunlarda bulunma yeteneklerini ortadan kaldırma konusunda çok iyi oldu ancak ideoloji, temel neden ve uluslararası terörizm için şikâyetler hala var.” dedi.

Bununla birlikte Orta Doğu’da gerilimler yükselirken son 20 yılda, Batı dış politikasının eylemlerinin ve müdahalesinin dünyanın farklı bölgelerinde terörizm düzeyi üzerinde etkisi olduğunu kaydetti.

Ekonomi ve Barış Enstitüsü Raporu Ölümler Arttı Raporda Afganistan’ın 2018’de 7000’den fazla ölümle ve 1.400 terör olayıyla terörle ilgili en fazla ölümü ve olayı kaydettiği dile getirildi. Afganistan, güçlendirilmiş Taliban isyanı, İslam Devleti’nin Horasan Bölümü’nün artan varlığı ve devam eden siyasi istikrarı nedeniyle şiddet konusunda ciddi bir yükselişe tanıklık etti.

2018 raporu ayrıca Taliban’ın toplam küresel ölümlerin yüzde 38’ini oluşturarak dünyanın en ölümcül terör grubu olarak DAEŞ’in yerini aldığı belirtildi.

Raporda, 2001 yılından bu yana Afganistan’daki terörle ilgili olaylarda yaklaşık 40.000 kişinin öldüğü bildirildi. Parlamentosu kısa süre önce ABD birliklerini ülkeden çıkarmak için oy kullanan Irak, son 16 yıldır endekste ilk sırada yer alırken 20182de ikinci sırada yer aldı.

Stroobants; “Geçen yıl Irak’ta terörizmle öldürülen insanların sayısında yüzde 70’lik bir düşüş gördük, Afganistan’da ise yukarı yönlü hareket oldu” dedi. Irak’taki ölüm sayısı 2017’deki 4.271’den 2018’de 1.054’e düşerek yüzde 75’lik gerileme yaşadı. Buna rağmen 2001’den bu yana Irak’ta yaşanan terör olaylarında 66.000’den fazla insan öldü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum