Yatırım yapmaya başla!

Terör Olayları Bankacılık Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Terör Olayları Bankacılık Sektörünü Nasıl Etkiliyor?

Geçmişten bu zamana kadar gelen terör olayları elbette ki birçok sektöre etki etmekteydi. Fakat  asıl son zamanlarda yoğun artış gösteren terör olayları, bankacılık sektörünün gelişmesi üzerinde bir tehdit niteliğindedir. Bunun yanında enerji fiyatlarını da bulunan düşüşü de koyduğumuzda, bankacılık sektörü sıkıntılara girmektedir. Bunu ise BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu) verilerine göre anlayabiliyoruz.

BDDK Verilerine Göre Bankacılık Sektörünün Durumu

Bankacılık nezdinde bulunan kredilerde yaşanan artışlar, ödeme zorluğu ve iflas erteleme talepleri , son dönemlerde bir hayli yükselmiştir. Kredilerde ödemelerin gecikmesi ve Mayıs ayında % 33 artış kaybederek, son 5 yılda zirve konuma gelmiştir. Bankaların kredi takiplerine giren müşteri sayısı 2016 yılında iki katına çıkmıştır. Durum böyle olunca da iflas ertelemelere yapılan başvuru sayısı da % 63 artmıştır.

Kredi Ödememe ve İflas Erteleme Şirketlerinin Çoğu Enerji – Turizm Gruplarından Oluşuyor

Bu sezon turizm sektöründe yaşanan bir düşüşle birlikte, turizm şirketleri büyük sıkıntılara düşmüştür. Borçlanma verilerine bakıldığında turizm ve enerji şirketleri % 13’ünü oluşturmaktadır. Bunun yanında da yoğun olarak Ankara ve İstanbul illerinde gerçekleşen terör olayları, ülkenin genelinde yaşanan ziyaretçi sayısını azaltmıştır. Aynı zamanda düşen enerji fiyatları da şirketlerin birleşmesinde ve satın alınmasında bankalardan kullanılan kredilerinin ödeme zorluğu çekilmesine neden olmuştur.

Analist Ercan Uysal’ın Söylediklerine Göre:

Bankacılık sektörüne bakıldığında, takip edilen kredi rakamlarının artmasının beklendiğini belirtmektedir. Bu durumun ise Türkiye bankacılık sektöründe yaşanacak olan karlılığa ciddi eksi olarak etkisinin bulunacağını belirtiyor. Fakat bankaların bu duruma karşı tedbirli olduğunu da söylemektedir. Ayrıca 4 yıl ya da daha fazla bir sürede görülen çeyrekte ki en güçlü büyüme olduğunu vurguladı. Bu büyümenin yanında ekonominin yavaşlaması ise varlık biriminde kalitesizliğe neden olduğunu söyledi. Durum böyle olunca da paranın değer kaybetmesinden kaynaklı olarak birçok sektör etkilenecek ve bankaların karlılığı azalacaktır şeklinde ifadelere yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum