Yatırım yapmaya başla!

Terör Ekonomiyi Gölgede Bıraktı, G20’nin Ana Konusu Oldu

Terör Ekonomiyi Gölgede Bıraktı, G20’nin Ana Konusu Oldu

Fransa‘nın başkenti Paris‘te meydana gelen terör saldırıları, G20 Zirvesi‘ni de etkiledi. Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ve dün sona eren zirvede ekonomi geri planda kaldı. Konuşulan temel konu genel olarak tüm dünyayı derinden sarsan terör olayları oldu.

G20’de konuşulması beklenen ana konuların küresel ekonomi, istihdam, yatırımlar, büyüme ve finansal düzenleme gibi dünya ekonomisini ilgilendiren konuların olması bekleniyordu. Ancak son aylarda dünyanın farklı yerlerinde meydana gelen ve Cuma günü Paris’te çok fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısından sonra gündem bir anda DAEŞ ve Suriye oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da daha önce yaptığı konuşmada; “Bizim G20 gündemine Suriye ve Irak meselesini dahil etmemiz platformun asıl amacına aykırı değildir. Bu yapının sahip olduğu kapsamlı en etkin temsil gücü ile daha etkin rol oynaması tüm insanların hayrına olacak,” dedi. Erdoğan zirvede yer alan bazı konular hakkında da bilgi verdi.

Erdoğan’ın yayınladığı sonuç bildirgesi mesajlarında işsizlik en temel sorun olarak gösterildi. G20 ülkeleri için gençler arasındaki işsizliğin çok ciddi bir sorun olduğu, 2025 yılına kadar işsizlik oranını %15 kadar azaltma kararının alındığını belirtti.

Küresel ekonomiyi etkileyen 5 önemli konu üzerinde durulduğunu söyleyen Erdoğan, bu faktörleri şöyle sıraladı; emtia fiyatlarında, özellikle de petrol fiyatlarındaki düşüş, gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye hareketlerindeki yavaşlama, küresel ticarette yavaşlama ve bunun büyümeye ciddi anlamda engel teşkil etmesi.

Erdoğan zirvede büyüme hedefine ulaşabilmek için ortak kararlar alındığını ve G20 ülkelerinin bu kapsamda yeni stratejiler hazırladığını söyledi. Eğer bu stratejiler 2018 yılına kadar hayata geçirilirse, küresel düzeyde yatırım miktarının 4.4 trilyon dolar artması öngörülüyor.

Erdoğan, Türkiye olarak bizim ve diğer bazı G20 üyelerinin kamu özel işbirliği modellerini uygulama konusunda önemli birikimleri olduğunu, bu modellerin daha etkin kılınması için çalışmaları sürdürmeyi kararlaştırdıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum