Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çinli Teknoloji Devi Tencent’in Yatırımlarının Arkasında Mantık Yok!

BAT olarak da bilinen Çin’in 3 büyük teknoloji şirketinden biri olan Tencent’in yatırımları, uzmanların dikkatini çekti. Çünkü dağıtılan milyon dolarların arkasında mantık yoktu…
Çinli Teknoloji Devi Tencent’in Yatırımlarının Arkasında Mantık Yok!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent’in yatırımları, uzmanların ilgisini çekti çünkü söz konusu yatırımlara bakıldığında bunların arkasında herhangi bir mantığın olmadığı görüldü.

Uzun süredir devam eden yatırımlar Tencent’in stratejisi hakkında soru işaretleri ortaya çıkartırken, odaklanılan firmaların şirketin temel işlerinden, yani sosyal medya ve oyun alanlarından uzak olmaları gözden kaçmadı. Teknoloji yazarı Pan Luan da bunu vurgulayarak; “Tencent’in yatırımlarının arkasında bir mantık yok, o her şeye yatırım yapıyor” ifadelerini kullandı.

Kendisi daha önce de Tencent’in yenilik yapmaktan ziyade şirketin yalnızca heyecan verici teknoloji girişimlerine yatırım yaptığını söylemişti.

Çinli Teknoloji Devi Tencent’in YatırımlarıBu noktada, Tencent’in Alibaba, Baidu, JD.com, Ant Financial gibi benzer bir yaklaşım sergileyerek pek çok farklı alana yatırım yapmayı tercih ettiğinin üzeri çizildi. Araştırma şirketi CB Insights bu şirketlerinin beşinin de ortalama 1 milyar dolar değerindeki Çin teknoloji şirketlerinin yarısına yatırım yaptığını raporladı. Bu arada Japon Softbank ile Google’ın çatı şirketi Alphabet de bir dizi yeni girişimde hisse satın aldı.

Araştırma şirketi IDC’den analist Kitty Fok da Çinli teknoloji şirketlerinin temel işlerinin ötesine geçmek zorunda kaldığını söyledi.

Tencent Çeşitli Alanlara Yatırım YapıyorÖrneğin, Tencent geçtiğimiz yıl Elon Musk’ın otomobil şirketi Tesla’dan % 5 hisse satın almak için 1.8 milyar dolar harcamıştı. Tencent Başkanı Martin Lau konuyla ilgili; “Tesla’nın gezegen için daha iyi bir gelecek yaratma vizyonunu paylaşıyoruz” demişti. Bununla birlikte Tencent, geçtiğimiz ay New York’ta işlem görmeye başlayan Çinli otomobil şirketi Nio için de 1.1 milyar dolarlık finansman turuna liderlik etmişti.

Analistler de Tencent’in yapay zeka ve bağlı araçlarda lider olma arzusu dolayısıyla bu yatırımlara yöneldiğini söylemişlerdi.

Tencent Çeşitli Alanlara Yatırım YapıyorYeni nesil otomobiller dışında alışveriş merkezi alanına da yatırım yapan Tencent’in Ocak ayında 3 başka teknoloji şirketiyle birlikte Wanda Commercial Properties’e 5 milyar dolar (34 milyar Çin yuanı) yatırım yaptığı biliniyordu. Ayriyeten hızla büyüyen Çin market zinciri Yonghui’nin de % 5’lik hissesini satın almıştı. Ve bu yatırım Amazon’un Whole Foods’u satın almaşını takiben gerçekleşmişti.

Alibaba ile rekabet etmek için JD.com da dahil pek çok online alışveriş şirketini destekleyen Tencent, Şubat’ta da GoJek’İN 1.5 milyar dolarlık yatırım turunda da yer almış, Didi Chuxing’i de desteklemişti. Tüm bunların yanında Tencent Kasım ayında da Snapchat’ten % 10 hisse satın almıştı. Kısacası, daha bir dizi farklı alana yatırım yapan Tencent’in yatırımlarının arkasında gerçekten bir mantık var gibi görünmüyor denilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu