Tencent Dijital Oyun Mağazası WeGame X’i Dünya Genelinde Kullanıma Açtı

Çin’in dünyaca ünlü oyun geliştiricisi Tencent Games, çevrimiçi platformu WeGame X’i dünya genelinde kullanıma sundu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent Games, başta oyun olmak üzere pek çok farklı alanda aktif olarak faaliyet gösteriyor. Çinli teknoloji devi, yapay zeka ve eğlence temalı ürünlere büyük ağırlık veriyor. Şirket bilindiği üzere oyun dünyasında son yılların en popüler yapımı PUBG ile adından söz ettirmeyi başardı. Şirket ayrıca Leauge of Legends’in yapımcısı Riot Games’in dev hissedarı konumunda.

Ancak bununla sınırlı kalmak istemeyen şirketin geleceğe dair büyük planlar içerisinde. Geçtiğimiz günlerde Google Stadia’ya rakip olacak bir oyun platformu üzerinde çalıştığı haberi gündemde yer alan Tencent, kendi dijital oyun servisi We Game X’i kullanıma sundu. Bugün itibariyle kullanıma sunulan platformun Steam’in karşısına dişli bir rakip olarak çıkacağı belirtiliyor.

Tencent Steam’e Rakip Oluyor

Tencent Steam’e Rakip Oluyor

Tencent’in dijital oyun mağazası We Game X, bugüne kadar Hong Kong merkezli sunucular ile Çin genelinde hizmet veriyordu. Platform sadece Çin’de sınırlı olarak faaliyet göstermesine rağmen 200 milyon kullanıcı ile büyük bir potansiyele sahipti. Ancak şirket dijital platformunu bugün itibariyle dünya genelinde kullanıma sundu.

Eğer süreç tahmin edildiği gibi işlerse Steam’in karşısına Epic Store’dan sonra dev bir rakip daha geliyor demektir. Platform henüz batı ülkeleri için test sürecinde. Ancak kısa süre içerisinde tüm gücüyle milyonlarca kullanıcının beğenisine sunulmuş olacak. Platformda şu an için Çinli bağımsız geliştiricilerin imzası bulunan 17 adet oyun bulunuyor.

Ancak yakın gelecekte çok daha fazla oyuna ev sahipliği yapması bekleniyor. Tencent bugün itibariyle bilinen pek çok oyun geliştiricisinin doğrudan sahibi ya da ortağı konumunda. Fortnite’ın geliştiricisi olan ve son günlerde kendi mağazası ile adından söz ettiren Epic Games’in yüzde 40 hissesine sahip olan Tencent, Activision-Blizzard ve Ubisoft gibi dev oyun şirketlerinin de ortakları arasında yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında Tencent’in önümüzdeki günlerde Steam’in başını ağrıtması sürpriz olmayacaktır.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı