Yatırım yapmaya başla!

Tencent Üçüncü Çeyrek Sonuçları ile Tahminlerin Altında Kaldı

Çin’in önde gelen bilişim şirketlerinden Tencent, üçüncü çeyrek sonuçlarında tahminlerin altında kaldı.
Tencent Üçüncü Çeyrek Sonuçları ile Tahminlerin Altında Kaldı

Dünyaca ünlü bilişim şirketlerinden biri olan Tencent son yıllarda ağırlıklı olarak oyun sektöründe adından söz ettiriyor. Bu sektörde şirketin en çok gündeme geldiği oyun ise PUBG oldu. Mobil oyun ve sosyal medya alanında büyük bir atılım gerçekleştiren Çinli şirket yılın üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda mali verileri ile büyük çıkış yaşayan şirket bu yıl beklentilerin altında kalmış görünüyor.

Finansal verilerdeki düşüşe başlıca sebep olarak son yıllarda oyun bağımlılığının engellenmesi adına uygulamaya konan sıkı denetim ve kısıtlamalar gösteriliyor. Açıklanan verilere göre şirketin gelirleri düştü ve kar oranında yüzde 13’lük bir daralma yaşandı. Şirketin bir önceki yıllık geliri 23.33 milyar yuan iken bu yılın aynı döneminde gelir 20.30 milyar yuana geriledi. Bu da toplamda 2.91 milyar dolar düşüş anlamına geliyor.

Tencent Yılın En Düşüğünü Gördü

Tencent Yılın En Düşüğünü Gördü

Çinli teknoloji şirketi Tencent yılın üçüncü çeyrek verileri ile en düşük kar elde ettiği dönemi yaşadı. Şirketin açıkladığı verilere göre 2018 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana ilk defa karı düşen şirket, gelirlerini yüzde 21 oranında artırdı. Ancak buna rağmen analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Uzmanlar Tencent’in 98.2 milyar yuan gelir elde etmesini beklerken şirket 97.2 milyar dolar yuan gelir sağladı.

Son yıllarda Tencent’in adını ağırlıklı olarak yeni nesil oyunlar ile duyuyoruz. Honor of Kings, Perfect World Mobile ve Peacekeeper Elite gibi başlıca mobil oyunlar gelir artışında büyük rol oynadı ve yüzde 25 ile şirkete 24.3 milyar yuan kazandırdı. Analistler bu verinin de yüzde 32’lik büyüme tahminin aşağısında kaldığına dikkat çekiyor.

Son 13 Yılın En Düşük Kar Oranı

Son 13 Yılın En Düşük Kar Oranı

Kardaki düşüşün sebepleri arasında Çin yönetiminin yeni oyunlara yönelik kısıtlayıcı kararları başı çekiyor. Hükümet son dokuz aylık zaman diliminde şirkete yeni kazanç kapıları sağlayacak pek çok oyunu onaylamadı. Bu da Tencent’in son 13 yıl içerisindeki en düşük yıllık kar verilerinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Şirket geçtiğimiz günlerde Call of Duty: Mobile oyununu tanıttı ve oyun kısa sürede milyonlarca kişi tarafından indirildi. Bir sonraki çeyrekte ise oyuna olan ilginin gelirlere yansıması bekleniyor. Tencent’in başlıca oyunları arasında PUBG, PUBG Mobile ve Call of Duty: Mobile dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum