Yatırım yapmaya başla!

ABD’nin Yasağı Tencent’in Piyasa Değerini 66 Milyar Dolar Azalttı

Kişisel verileri sakladığı gerekçesiyle tehdit unsuru olarak görülen TikTok ve WeChat’in ABD’de yasaklanması, şirket hisselerinde sert düşüşlere yol açtı.
ABD’nin Yasağı Tencent’in Piyasa Değerini 66 Milyar Dolar Azalttı

ABD ile Çin arasında sene başından bu yana devam eden gerilim her geçen gün daha da ciddi boyuta ulaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump, coronavirüs salgını ve Hong Kong meselesiyle başlayan gerilimi, aldığı yeni kararlarla teknoloji savaşlarına çevirdi.

Trump, geçen hafta TikTok’un sahibi ByteDance ve WeChat’in sahibi Tencent‘in ABD’de işlem yapmasını yasaklayan kararnameyi imzaladığını duyurdu. bu hamle sonrasında TikTok’tan gelen açıklamada, alınan karatın hukuka aykırı olduğu söylendi.

62 binden fazla çalışanı olan Tencent Holdings Ltd ADR (TCEHY) hisse fiyatı, WeChat uygulamasının ABD’de yasaklanmasının ardından sert geriledi.
Tencent Hisseleri Geriledi
Kaynak: Investing

TCEHY hisseleri Cuma günü %7’den fazla gerilemesinin ardından, kapanış sonrasında düşüşünü sürdürdü. Geçen hafta kapanışı 67,93 dolardan yapan şirket hissesi, yeni güne de düşüşle başlamaya hazırlanıyor.

New York Borsası’nda işlem gören Tencent hisseleri Perşembe günü 73 dolara yakın kapanmıştı. Haftanın son işlem gününe düşüşle başladıktan sonra 66 dolara indi. Tencent’in piyasa değeri hisselerdeki düşüşün ardından 66 milyar dolar geriledi.

İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu Dilaveroğlu, ABD’nin TikTok için getirdiği yasağı değerlendirdi.

Dr. Arzu Dilaveroğlu TikTok YorumuDünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yeni bir gerilimin başlamasına sebep olan TikTok ve WeChat meselesi tüm dünyanın dikkatini çekti. TikTok uygulaması son yıllarda özellikle Z kuşağının en çok tercih ettiği ağlardan birisi.

Dr. Arzu Dilaveroğlu, söz konusu uygulamanın kullanıcılara ait verileri topladığını belirterek, son dönemde fenomen olma ve beğenilme arzusunun gençleri bu tür uygulamalara yönelttiğini söyledi. Çin’in kendi ülkesinde verileri siyasi partilere verdiği gerekçesiyle yasakladığını fakat diğer yandan ABD’de aynı sistemi TikTok ile kendilerinin yaptığını dile getirdi.

TikTok’un doğrudan içerik üretmediğini ancak kullanıcıların hazırladığı içerikleri ticari ve siyasi faaliyetlerde kullanma ihtimali olduğunu söyledi. Kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinden önce bu konunun daha çok tehdit teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum