Yatırım yapmaya başla!

Tencent Kuracağı Oyun Platformu ile Google Stadia’ya Rakip Olacak

Çin’in dev oyun geliştiricilerinden Tencent, oyun dünyasına yönelik bulut platformu üzerinde çalışıyor.
Tencent Kuracağı Oyun Platformu ile Google Stadia’ya Rakip Olacak

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden gelen son haberler, oyun sektörünün geleceğini yeniden şekillendiriyor. Geçtiğimiz günlerde yeni tanıtılan Google Stadia için oyun dünyasına yeni bir yön çizebileceği yorumları yapılırken, gelen haberler başka şirketlerin de odağının buraya yöneldiğini gösteriyor. Çin’in önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent’in yeni bir platform üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Tencent, pek çok farklı alanda aktif olarak faaliyet göstermesine rağmen son dönemde geliştiricisi olduğu PUBG ile adından söz ettirmiş bir firma, Ancak şirket önümüzdeki döneme dair yeni projelerin startını vermiş durumda. Gelen son haberlere göre Tencent’in bulut platformu üzerinde çalıştığı ve Google Stadia benzeri bir hizmet vereceği belirtildi.

Tencent, Google ve Sony’e Rakip Olacak

Tencent, Google ve Sony’e Rakip Olacak

Oyun sektörü önümüzdeki dönemde kullanıcıların merkezi bir bulut platformunda buluşacağı yere doğru gidiyor. Daha önce Sony, PlayStation Now hizmetini bu alanda kullanıma sunmuştu. Yakın gelecekte ise Google Stadia’nın yerini alması bekleniyor. Dünya genelinde ses getiren Stadia daha hazır hale gelmeden yeni bir rakip kazandı diyebiliriz. Çinli teknoloji devi Tencent’in ‘Start’ adı verilen yeni bir stream platformu üzerinde çalıştığı öğrenildi.

İnsanların yeni çıkan oyunları oynamak adına toplamaları gereken sistemler her geçen gün daha maliyetli bir hale geliyor. Teknoloji devleri ise üzerlerinde çalıştıkları bulut oyun platformları ile kullanıcıların bu derdini gidermiş oluyor. Çevrimiçi servislere üye olan oyun tutkunları, istedikleri oyunu en son ayarlarda oynama imkanı bulacak.

Sektör Yeniden Şekilleniyor

Sektör Yeniden Şekilleniyor

Geçmiş günlere bakıldığında fiziksel olarak yapılan oyun satışları yaygın haldeydi. Daha sonra Steam, PlayStation Store, Epic Games Store gibi çevrimiçi platformlar kullanıcıların buraya kaymasına neden oldu. Ancak teknoloji dünyasında yaşanan değişim ile önümüzdeki süreçte oyunların bulut platformlar üzerinden oynanmaya başlayacağı görülüyor. Tencent’in üzerinde çalıştığı platformun Türkiye’de kullanıma sunulup sunulmayacağı belli değil. Ancak PUBG vasıtası ile çok sayıda kullanıcıya sahip olan Çinli oyun geliştiricisi, Türkiye’yi es geçmeyecektir.

Start platformunun ne zaman tanıtılacağı ve hazır hale geleceği henüz belli değil. Ayrıca ücretlendirmenin nasıl olacağı da başka bir merak konusu. Ancak bu alanda PS Now, Google Stadia ve Tencent’in geliştireceği platformun da geleceğini düşünecek olursak, rekabet gereği fiyatlar bir miktar daha düşük olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum