Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Spotify’ı Olarak Bilinen Tencent Music ABD’de Halka Arz Edilecek!

2018’in en çok merak edilen halka arzları arasında gösterilen Tencent Music’in IPO’suyla ilgili edinilen yeni bilgiler, piyasalarda büyük ses getirdi. Çünkü…
Çin’in Spotify’ı Olarak Bilinen Tencent Music ABD’de Halka Arz Edilecek!
HABER GİRİŞ

Çin’in Spotify’ı olarak da bilinen Tencent Music’in ABD’de halka arz edileceği yönündeki piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Tencent’in Pazar günü yaptığı açıklamayla duyurduğu habere göre, Çinli internet devinin müzik kolunun ABD piyasalarında işlem göreceği belirtildi. Fakat halka arz işleminin ne zaman gerçekleşeceği, fiyat aralığının ne olacağı ya da Tencent Music’in ne kadar hisse senedini satışa çıkartacağı gibi konularda herhangi bir bilgi verilmedi.

Yine de konuyla yakından alakalı kaynaklar, ABD – Çin ticaret savaşının tüm dünyayı endişelendirdiği şu günlerde halka arzın Wall Street’e damga vurabileceğini iddia etti. Öyle ki Tencent Music’in Amerikan piyasalarında 30 milyar dolardan fazla değerlemeye ulaşabileceği söylendi.

Tencent halka arzla ilgili ayrıntıların uygun olduğunda paylaşılacağını bildirse de söylentiler internet devinin müzik kolunun sektörde büyük yankı uyandıracağını gösterdi.

Tencent Music Halka Arzıyla İlgili Detaylar Zaten geçtiğimiz aylarda halka arz edilen Spotify’ın açılış öncesi işlemlerde düşüş yaşaması da bu duruma örnek teşkil etti. Öte yandan, Tencent Music’in geçen yıl en büyük rakibi Spotify ile yaptığı hisse alışverişi de Çinli servisin halka arz hazırlığı olarak yorumlandı.

İki şirketin hisse takası yapması, uzmanlar tarafından Spotify’ın Çin pazarına adım atması olarak nitelendirilse de gelinen nokta Tencent’in de aynı stratejiyi izlediğini ortaya çıkardı.

Tencent Music ABD'de Halka Arz Edilecek!İlaveten; Thomson Reuters verilerine göre Spotify Tencent Music’in yaklaşık % 9’una sahipken, Tencent’in Spotify’dan % 7.5 oranında hisse satın aldığı ve şirketlerin birbirlerinin pazarlarındaki payları geliştirmeye çalıştıkları kaydedilmişti.

Öte yandan; Tencent Music’le ilgili çıkan haberlerde şirketin halka arzdan 4 milyar dolar kazanç elde etmeyi planladığı ve değerlemesini de 25 milyar dolara çıkartacağı öne sürülmüştü.

Tencent Music Spotify'ı Nasıl Etkileyecek Neticede; detaylar verilmese de şimdiye dek söylenenler Tencent Music’in çevrimiçi müzik sektöründeki rekabeti kızıştıracağını açıkça belli etti. Kaldı ki Tencent Music’in IPO’sunun çevrimiçi müzik sektörü dışındaki alanlarda da etki yaratacağı, Xiaomi’nin borsadaki ilk gününden anlaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Nitekim uzmanlar tam bir hayal kırıklığı olan Xiaomi’nin halka arz işleminin arkasında Tencent Music’in olabileceği yönünde görüş bildirdi. Çünkü yatırımcılar, Xiaomi dışında Tencent Music, Didi Chuxing gibi halka arzı beklenen yükselişteki Çinli şirketleri bekliyor olabilirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.