Yatırım yapmaya başla!

Tencent Kasiyersiz İlk Mağazasıyla Amazon’a Rakip Oldu!

Amazon’un rakiplerinin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Tencent de açtığı kasiyersiz mağazasıyla Amazon’a meydan okudu!
Tencent Kasiyersiz İlk Mağazasıyla Amazon’a Rakip Oldu!

Çin’in internet devi Tencent, Amazon’a karşı yaptığı hamle ile gündeme bomba gibi düştü. Geçtiğimiz günlerde Google ile patent anlaşması yapan Tencent, şimdi de açtığı ilk kasiyersiz mağazası ile manşetlerde yer etti.

Asya’nın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Tencent’in Şangay’da açtığı fütüristik mağazası ilk gün binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Ve Çinli şirket bu yeniliğiyle; dünyanın ilk kasiyersiz süpermarketi Amazon Go’yla rekabette şirkete çok yakın olduğunu açıkça gösterdi.

Birkaç ay önce dünyanın en büyük 5 şirketi arasına girerek Facebook’u yerinden eden Tencent, şimdi de Amazon’a meydan okudu.

Çinli İnternet Devi TencentÇin’in internet devi Şangay’da açtığı ilk kasiyersiz mağazayla gündeme oturdu. Zira South China Morning Post’un haberine göre mağaza ilk 2 günde 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Amazon Go gibi nakit para ya da kart kullanmadan alışveriş yapılabilen mağazanın 4 Şubat’a kadar açık kalacağı belirtildi.

Çinli İnternet Devi Tencent'in Kasiyersiz Mağazası WeChat UygulamasıFiziksel perakende alanındaki ödeme kabiliyetlerini sergileyecek olan 300 metrekarelik mağazada ödemeler WeChat’in elektronik cüzdanı WeChat Pay aracılığıyla yapılabiliyor.

Mağazaya girerken okutulan kodla satın alınan ürünler müşterilerin hesabına kaydediliyor ve ödemeler otomatik olarak yapılıyor.

Müşteriler Mağazada WeChat Pay ile Alışveriş Yapıyorİlaveten; kasiyerin bulunmadığı mağazada ürünleri düzeltmek ya da müşterilere yardımcı olmak amacıyla görevliler yer alıyor. Sonuçta; yaşanan gelişmeler kasiyersiz mağazaların sayılarının giderek daha çok artacağı yönünde sinyal veriyor.

Yeri gelmişken; al ve çık usulü ile milyonlarca kişi işsiz kalabilir şeklindeki yorumlardan da kısa bahsedelim.

Tencent Kasiyersiz MağazaÇünkü gelişen teknoloji ve yapay zeka alanındaki ilerlemelerin, gelecekte bildiğimiz birçok mesleği ortadan kaldırabileceği söyleniyor.

Hatta yönetim danışmanlık şirketi McKinsey & Company’nin tahminlerine göre 2030 yılına kadar 400 ila 800 milyon kişi işsiz kalacak. Ayrıca başka bir rapordaki tahmine göreyse önümüzdeki yıllarda 75 ila 375 milyon arasında insan, yaptığı mesleği bırakıp yeni alanlarda çalışmak zorunda kalacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum