Yatırım yapmaya başla!

Tencent’in Hisseleri Çinli Düzenleyicilerin Oyun Lisansı Açıklamalarıyla Yükseldi

Dünyanın en yüksek gelire sahip oyun dağıtıcısı Tencent, nihayet iyi bir haber aldı ve bu haber zor zamanlar yaşayan Çinli şirketin hisselerini yükseltti.
Tencent’in Hisseleri Çinli Düzenleyicilerin Oyun Lisansı Açıklamalarıyla Yükseldi

Tencent Holdings’in hisseleri, düzenleyici bir yetkilinin onaylamalarda uzun bir dondurma sürecinin ardından bazı oyunların satış hakkı kazandığını açıklamasının ardından Cuma günü yüzde 4.2 seviyelerinde artış gösterdi.

İktidardaki Komünist Partisi’nin Propaganda Departmanı’nın üst düzey yetkililerinden Feng Shixin, Haikou’daki bir oyun konferansında (konuşmanın bir transkriptine ve etkinliğin organizatörlerine göre) oyunların ilk onayının tamamlandığını söyledi. Sonuçta dünyanın en büyük oyun pazarı olan Çin, şiddete yönlendirmesi, miyopluğa yol açması ve bağımlılık yapması gibi gerekçelerle eleştirilerin artması üzerine Mart ayından itibaren yeni oyunlara onay vermeyeceğini açıklamıştı.

Çin’de 8 Ağustos’ta piyasaya sürülen Monster Hunter: World isimli oyuna getirilen yaptırımla, teknoloji devinin hisselerinde bariz bir düşüş yaşanmıştı.

Tencent Oyun Gelen Yaptırımlar Milyar Dolarlar Kaybetti Piyasaya sürüldükten kısa süre sonra gelen yaptırımla kaldırılan oyunla düşen Tencent hisseleri, şirketin piyasa değerinden 45.6 milyar dolar silmişti. Ardından Çin Eğitim Bakanlığı, ülkenin genç nüfusu arasında artan göz problemini frenlemeyle ilgili açıklamalar yapmış, Pekin’in hamleleri oyun sektörüne arka arkaya büyük darbeler vurmuştu.

Tencent Eylül ayında hükümetin yaptırımları neticesinde, küçük yaştakileri tespit etmek için geliştirdiği sistemi tanıtmıştı.

Tencent Çocuklara Sınırlama Uygulaması Çinli şirket sistemi sayesinde çocuklara yaş ve süre sınırı getireceğini duyurmuş, başarılı olması durumunda uygulamanın diğer oyunlara da entegre edileceği kaydedilmişti. Yine de bu ayın başlarında Çin, ülkedeki bir dizi popüler oyunu tamamen yasaklayarak sektörde bir düşüşe daha neden olmuştu. Keza yasaklanan popüler oyunlar arasında Tencent’in oyunları da vardı. Kısacası bugün gelen açıklama, Tencent’e ilaç gibi geldi.

Feng Shixin etkinlikte, yeni sistem sayesinde oyun şirketlerine temel değerlerini sunmalarını ve kamu ihtiyacını daha iyi karşılayabilmeleri için rehberlik edebilmeyi umut ettiğini söyledi.

Çinli Düzenleyiciler Oyun Onayları Açıklaması Tencent Hisseleri YükselttiOnayların tamamlandığını ve lisans vermeye çalıştıklarını bildiren Feng Shixin’in yorumları Tencent’in hisselerini olumlu etkiledi ve aylardır yüz güldürmeyen hisselerde yüzde 4 seviyelerinde yükseliş yaşandı.

Tencent sözcüsü de yazılı bir açıklama yaparak; “bu, Çin’in oyun endüstrisi için açıkça heyecan verici bir haber, yayıncılık ruhsatının onaylanmasından sonra topluma daha uyumlu, yüksek kaliteli kültürel işler sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

Ancak hangi oyunların onay için beklediği yönündeki sorulara yanıt vermedi. PlayerUnknown’s Battlegrounds ve Monster Hunter: World gibi popüler oyunlarının lisans alıp alamayacağı merak konusu oldu. Ne var ki bugünkü sıçramasına rağmen Tencent’in hisseleri Ocak ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesine göre yüzde 35 düşüşteydi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum