Yatırım yapmaya başla!

Tencent, Spotify’ın Hindistanlı Rakibi Gaana’ya 115 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı!

Çinli internet devi Tencent, Hindistanlı müzik servisi Gaana’ya 115 milyon dolarlık yatırım yaptı. İşte piyasalarda yankı uyandıran haberin detayları;
Tencent, Spotify’ın Hindistanlı Rakibi Gaana’ya 115 Milyon Dolarlık Yatırım Yaptı!

Çinli internet devi Tencent, dijital müzik piyasasında yaptığı hamleyle dikkat çekti. Dijital tabanlı müzik akış servislerinin popülaritesinin her geçen gün biraz daha arttığı çağımızda Tencent, Hindistanlı Gaana’ya 115 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Kaldı ki bu Tencent’in Hindistanlı bir şirkete yaptığı ilk yatırım da değildi. İnternet devi gözünü diktiği Hindistan’da Flipkart, Ola ve Hike gibi şirketlere yatırım yapmıştı. Ancak Gaana’yla birlikte Tencent’in hedeflerinin çok daha büyük olduğunu daha net görüldü.

Yeni Delhi merkezli müzik akışı servisi Gaana, Tencent’ten aldığı dev yatırımla dikkat çekti.

Gaana Tencent'ten Yatırım AldıAylık aktif kullanıcı sayısı 60 milyon olan ve yakın zamanda bu sayıyı katlamayı planlayan Gaana’nın halka arzının da planlar arasında olduğu belirtildi. Times Internet isimli şirkein bünyesinde olan Gaana’dan yapılan açıklamaya göre, Tencent stratejik bir partner olarak ifade edildi.

İlaveten; Hintli müzik platformunun gelecek 3 sene içinde 200 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı amaçladığı söylendi.

Hindistanlı Müzik Servisi Gaana 60 Milyon Kullanıcıya SahipKonuyla ilgili konuşan Gaana CEO’su Prashan Agarwal da Tencent’ten sağlanan kaynağın platformun kişiselleştirilmesi, yapay zeka ve abone sayısının arttırılması gibi amaçlar için harcanacağını belirtti. Ayrıca “Şu anda Hindistan’ın % 5-6’sına hakimiz, bu oranı % 20-30’lara çıkarmak istiyoruz” sözleriyle dikkat çekti.

Diğer taraftan; Tencent’in bu yatırımıyla Amazon’a karşı büyük bir hamle yaptığını da görüyoruz.

Tencent Dijital Müzik Pazarında Amazon'a Meydan OkuyorKeza internet devi daha önce de Amazon’un rekabet içinde olduğu e-ticaret startupı Flipkart’ı desteklemişti. Amazon ise yaptığı bir açıklamada Hindistan’ın müzik akış alanına girmeyi planladığını belirtmişti. Tencent Başkanı Martin Lau da yaptığı açıklamada Hindistan’daki dijital müzik pazarının büyümesini öngördüğünü dile getirmişti.

Tüm bunlara ek olarak; küresel müzik akışı pazarında giderek büyüyen Tencent’in Çin’in en popüler müzik servisleri arasındaki Tencent Music’e sahip olduğunu da belirtelim. Kaldı ki Joox’u da bünyesinde barındıran Çinli teknoloji devi, İsveçli Spotify’ın da hissedarı olarak biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum