Yatırım yapmaya başla!

Çin’in İnternet Devi Tencent, Facebook’u Yerinden Etti!

Çin’in internet devi Tencent, Facebook’u yerinden ederek dünyanın en büyük 5 şirketi arasına girdi.
Çin’in İnternet Devi Tencent, Facebook’u Yerinden Etti!

1998 yılında kurulan Tencent, dünyanın en büyük 5 şirketi arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Öyle ki piyasa değeriyle Facebook’u tahtından eden şirket, böylelikle dünyanın en değerli sosyal medya şirketi niteliğini de kazanmış oldu.

Çin’in ünlü mesajlaşma uygulaması WeChat’in de sahibi olan Tencent’in değeri % 2,38 artarak 523 milyar dolara ulaştı. Bu değer artışı Çinli şirketin Apple, Alphabet, Microsoft ve Amazon’dan sonra dünyanın en değerli firması olmasını sağladı.

Gösterdiği yükselişle Asya’nın en büyük teknoloji şirketi haline gelen Tencent, e-ticaret devi Alibaba’yı da gerisinde bıraktı.

Asya’nın En Büyük Teknoloji Şirketi TencentYani Bekarlar Günü’nde rekor satış yapa Alibaba o kadar satışla bile Tencent’in başarısına ulaşamamıştı. Yeri gelmişken, sesli ve yazılı mesaj uygulaması WeChat’in Çin’de Whatsapp’a getirilen yasağın ardından daha çok kullanılmaya başladığını da belirtelim.

Çinli firmanın yükselişindeki nedenlerden bir diğeri de Tencent’in popüler oyunu Honour of Kings oldu.

Tencent’in Yükseliş Nedenlerinden Honour of KingsZira Honour of Kings beklentilerin üzerinde başarı göstererek satış rekorları kırdı. Buna ek olarak; şirketin reklam gelirlerindeki artış da etkiliydi. Çünkü 2017’nin üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Tencent’in reklam gelirleri üçüncü çeyrekte % 48 artmış, mobil oyunlardaki gelir ise iki katına çıkmıştı. Neticede; Çinli dev şirketin Facebook’un tahtını salladığı yönünde daha önce de yorum yapılmıştı.

Nitekim şirketin değeri sadece 6 ayda 300 milyar dolardan yaklaşık 500 milyar dolara yükselmişti.

Çin'in İkinci En Zengin İsmi Ma HuatengÖte yandan; 2017’nin üçüncü çeyreğinde Facebook’tan da rekor kar artışı gelmesine rağmen sosyal medya devi tahtını vermekten kurtulamadı.

Peki, bu durumda Tencent’in CEO’su Ma Huateng’de nasıl bir değişiklik oldu? Aslına bakarsanız; Çin’in en zenginleri listesinde ikinci sırada yer alan Ma Huateng, Forbes’un anlık verilerine göre 1.1 milyar dolarlık yükselişe geçerek dünyanın en zengin 15. ismi oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum