Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tencent, Çin’in Açılması Sonrası Güçlü İlk Çeyrek Sonuçları Bildirdi

Dünyanın önde gelen oyun şirketlerinden Tencent, Çin’in yeniden açılmasından sonra aylık gelirinde büyük artış yaşadı.
Tencent, Çin’in Açılması Sonrası Güçlü İlk Çeyrek Sonuçları Bildirdi
HABER GİRİŞ

Tencent yılın ilk çeyrek verilerini açıkladı. Çin merkezli oyun şirketi üç aylık gelirinde yüzde 11′lik bir artış bildirdi ve ödeme hacimlerinde, reklam satışlarında ve oyunlarda büyük bir toparlanma gördü. Bu şirketin bir yıldan fazla bir süredir en hızlı büyümesini beraberinde getirdi.

Sonuçlar, art arda gelen olumsuz ve düz çeyreklerin ardından Tencent için büyümeye güçlü bir geri dönüşe işaret ediyor. Şirket Aralık ayında agresif Covid-19 kısıtlamalarını hafifletmeye başlayan Çin’deki iç tüketimdeki sağlam toparlanmadan yararlandığını söyledi.

Şirket Beklenti Üstü Gelir Bildirdi

Gelir, 31 Mart’ta sona eren üç ayda 149,98 milyar yuan’a ulaştı ve 146,09 milyar yuan olan beklentiyi aştı. Tencent raporunda, net kârın pozitif bir gelir karışımı değişikliğini, operasyonel verimlilikleri ve kolay bir temel dönemi yansıtarak daha hızlı arttığını kaydetti.

Yatırımcılar, Çin ekonomisinin yeniden açılmasının Tencent de dahil olmak üzere ülkenin teknoloji devlerine destek verip vermeyeceğini merak ediyordu. Çin ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüyerek bir yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi.

Oyun Operasyonları İlk Sırada

Şirket oyun işinin yurt içi satışlarındaki büyümeye dönüşten fayda sağladığını söyledi. Tencent’in yerel piyasaya sürülen popüler Honor of Kings oyunu, bu çeyrekte rekor düzeyde brüt hasılat elde ederken, CrossFire PC ve CrossFire Mobile, internet kafelere yönelik promosyonlar ve ek oyun içi içerikler sayesinde geri dönen oyuncuları cezbetti.

GCM Yatırım Banner

Çin teknoloji endüstrisi, Pekin tarafından 2020′nin sonlarında başlayan ve ülkenin en büyük şirketlerinden toplam 1 trilyon dolardan fazlasını silen daha geniş bir düzenleyici sıkılaştırmanın parçası olarak yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kaldı.

2021′de Çinli düzenleyiciler, Tencent’i kötü bir şekilde etkileyen yeni video oyunu sürümlerinin onayını dondurdu. Bununla birlikte, son birkaç ayda Pekin, piyasaya sürülmesi için daha fazla başlığa yeşil ışık yakarak sektör üzerindeki hakimiyetini gevşetti.

Tencent, bir başka popüler battle royale oyunu olan PUBG Mobile’ın günlük aktif kullanıcı sayısında sıralı büyümeye devam ettiğini söyledi. Dünya çapında teknoloji işletmelerinin önemli bir sahibi ve yatırımcısı olan Tencent, öz sermaye yatırımlarının bir kısmını elden çıkarıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın