Yatırım yapmaya başla!

Çinli Teknoloji Devi Tencent Çevrimiçi Müzik Pazarına Giriyor

Çin’in önde gelen teknoloji ve oyun şirketlerinden Tencent, farklı pazarlara girmenin yollarını arıyor. Şirket son olarak dijital müzik sektörüne girme niyetinde.
Çinli Teknoloji Devi Tencent Çevrimiçi Müzik Pazarına Giriyor

Çin’in en büyük bilişim şirketlerinden biri olan Tencent, bünyesi altında pek çok farklı şirketi bulunduruyor. Oyun dünyasında büyük yere sahip olan şirket son yıllarda adını PUBG ile duyurmayı başardı. Şirketin oyun, eğlence, yapay zeka ve internet sektörüne yönelik pek çok yatırım yaptığı biliniyor. Ancak gelen haberler Tencent’in durmaya niyeti olmadığını gösteriyor. Bilişim şirketi farklı sektörlere yatırım yaparak buradaki pazarlarda da büyük paya sahip olmak istiyor.

Habere göre şirketin dijital müzik sektörüne yatırım yapmak istediği belirtiliyor. Bu alanda Spotify ve Apple Music’in başını çektiği pek çok uygulama mevcut. Tencent’in yapacağı yatırım ile dev rakiplere karşı ne yapacağı merak konusu. Ancak şirketin bu sektöre girmek adına Universal Music Group’un hisselerini satın alma niyetinde olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Qualcomm ile 5G ve oyun alanında çalışacağı gündeme gelen şirketin, bu sefer dijital müzik alanında boy göstermesi bekleniyor. Şirketin bu yatırımı ile Spotify gibi bir şirketin karşısında rakip olabileceği konuşuluyor.

Tencent Yeni Yatırım Peşinde

Tencent Yeni Yatırım Peşinde

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber kullanıcıların müzik dinleme alışkanlığında değişiklikler olduğu biliniyor. Çoğu kullanıcı çevrimiçi müzik uygulamalarına abone oluyor. Spotify ve Apple Music’in sahibi olduğu kullanıcı sayıları ve pazar payı, Tencent’in iştahını kabartmış görünüyor. Şirket Vivendi SA’nın yan kuruluşlarından ve piyasa değeri 33.6 milyar dolar olarak ölçülen Universal Music Group’tan yüzde 10 hisse almak için harekete geçti

Haberin gündeme gelmesi ile beraber Fransa merkezli medya şirketinin hisselerinin yüzde 9.1’lik yükseliş kaydedildi. Tencent bu yolla medya şirketinin en önemli ortaklarından biri olmayı hedefliyor. Çinli teknoloji devinin yetkililerinden konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yok ancak görüşmelerin başladığı biliniyor.

Görüşmeler Olumlu İlerliyor

Görüşmeler Olumlu İlerliyor

Universal Music Group’un sahibi olan Vivendi’den görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğine dair açıklamalar geldi. Bu durum Vivendi’nin hisselerinde yükseliş trendinin yaşanmasına neden oldu. Devam eden görüşmeler sonucu stratejik ortaklık gerçekleşirse, Vivendi’nin hisselerinde yüzde 19’a varan artış bekleniyor. Tencent’in bilindiği üzere Çin’de faaliyet gösteren Tencent Music adlı çevrimiçi müzik platformu mevcut.

Şirket yapacağı bu satın alma gerçekleşirse Çin’deki müzik platformunu kapatmayı planlıyor. Bununla birlikte yeni bir müzik platformu ile ABD pazarına girilmesi hedefler dahilinde. Spotify’ın hızla büyüdüğü sektörde önümüzdeki günlerde yeni şirketlerin adını duyar mıyız bekleyip göreceğiz. Görünen o ki bu şirketlerden birisi Tencent olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum