Yatırım yapmaya başla!

Tencent CEO’su Ticaret Savaşının Teknoloji Savaşına Dönüşüp Dönüşmeyeceğini İzliyor

Tencent’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Pony Ma, ticaret anlaşmazlığının teknoloji savaşına dönüşüp dönüşmeyeceğini izlediğini söyledi. İşte ayrıntılar;
Tencent CEO’su Ticaret Savaşının Teknoloji Savaşına Dönüşüp Dönüşmeyeceğini İzliyor

Tencent’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Pony Ma, ticaret anlaşmazlığının teknoloji savaşına dönüşüp dönüşmeyeceğini izlediğini söyledi. Yerel haber sitesi 36kr’ye verdiği demeçte; son zamanlarda Huawei ve ZTE meselelerinin yoğunlaştığını belirterek ticaret savaşının teknoloji savaşına dönüşüp dönüşmeyeceğini sürekli izlediklerini kaydetti.

“Sonuç olarak, temel araştırma ve anahtar teknolojiler üzerinde çalışmaya devam etmezsek dijital ekonomimiz zayıf temeller üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilirliği zor yüksek katlı bir yapı olacak” dedi.

Ayrıca eski büyüme itici güçlerinden ya da yüksek kaliteli gelişimin teşvik edilmesinden söz etmeye gerek bile olmadığının üzerini çizdi.

Tencent CEO'su Ticaret Savaşı Açıklaması Çin’in kalkınmanın ön saflarına ulaştığı için fikir almak için giderek daha az alan olduğunu da söyleyen Pony Ma, açıklamalarıyla dikkat çekti. Ma’nın yorumları, ABD-Çin arasındaki anlaşmazlığın ticaretten ziyade teknoloji savaşı olduğu konusundaki uzman yorumlarını destekledi.

Bununla birlikte Tencent gibi bir diğer Çin teknoloji devi olan Alibaba’nın kurucusu Joe Tsai de ABD’nin Çin teknolojisini engellemeye çalıştığını iddia etmişti. Geçtiğimiz günlerde ABD tarafından yaptırım uygulanan Huawei de sık sık benzer iddialarda bulunmuş, ABD’nin firmadan korktuğu için onu engellemeye çalıştığını öne sürmüştü.

Huawei cephesindeki 90 günlük yaptırım erteleme kararı üzerine konuşan kurucu Ren Zhengfei de ABD’nin şirketine yönelik yaptırımları ertelemesini önemsemediğini ve Washington yönetiminin onları hafife aldığını söyledi.

Ticaret Savaşı Teknoloji Savaşına Dönüşecek miHiçbir rakiplerinin önümüzdeki 2-3 yıl içinde 5G’de kendilerini yakalayamayacaklarını aktaran Zhengfei, ABD’nin kararlarının Huawei’in 5G çalışmalarını aksatamayacağını vurguladı. Çin’in Avrupa Birliği Büyükelçisi Zhang Ming ise ABD’nin Huawei ile ilgili aldığı kararlara Çin hükümetinin cevap verebileceğini açıkladı.

Trump yönetiminin Çinli firmalara yönelik yasak haklarını ihlal ettiğini dile getiren Ming, Çin hükümetinin ABD hamlesi karşısında durmayacağını belirtti. Tüm bunların yanında South China Morning Post’un haberine göre Xi Jinping Pazartesi günü Jiangxi’de yerel bir gezisi sırasındaki açıklamalarla gündeme geldi.

Çin lideri; “Kızıl Ordu’nun yolculuğuna başladığı zamanı hatırlamak için Uzun Yürüyüş’ün başlangıç noktasındayız. Yeni bir Uzun Yürüyüş’e girişiyoruz ve her şeye yeniden başlamalıyız” dedi. Jinping’in Kızıl Ordu’nun işgal ve iç savaşa karşı mücadelesini temsil eden Uzun Yürüyüş’e atıfta bulunması dikkat çekerken, lider ABD’den ya da devam eden ticaret savaşından bahsetmemiş olsa da sözleri Çin’in yakın zamanda mücadeleden vazgeçmeyeceğine yoruldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum