Yatırım yapmaya başla!

Tencent ile Alibaba BrandZ’nin En Değerli Şirketler Listesinde Bir İlke İmza Attı!

Çinli Alibaba ile Tencent’in BrandZ’nin geleneksel listesinde ilk 10’a girmesi gündeme oturdu. Zira bu BrandZ’nin prestijli listesinde bir ilkti!
Tencent ile Alibaba BrandZ’nin En Değerli Şirketler Listesinde Bir İlke İmza Attı!

Çinli teknoloji firmaları yükselişleriyle göz doldururken, Alibaba ile Tencent’in BrandZ’nin dünyanın en değerli markaları listesine girmesi gündeme oturdu. Sonuçta Çinli şirketler; Millward Brown isimli pazarlama şirketinin veritabanı BrandZ’nin 2006’dan bu yana düzenli olarak yaptığı listesinde ilk defa ilk 10’da yer aldı. Öte yandan; listenin ilk 5’indeki şirketlerden dördünün teknoloji şirketi olması da dikkat çekti. Kaldı ki bunlar; hepimizin bildiği teknoloji devlerinden oluşuyordu.

BrandZ’nin dünyanın en değerli şirketleri listesinde ilk 10’da yer alan Çinli Alibaba ile Tencent, başarılarıyla dikkat çekti.

Alibaba ile Tencent Dnyanın En Değerli Şirketleri Arasına GirdiListedeki şirketler ise sırasıyla; Google, Apple, Amazon, Microsoft, Tencent, Facebook, Visa, McDonald’s, Alibaba ve AT&T oldu. Tabii, hem Tencent hem de Alibaba ilk 10’da yer alsa da Tencent’in beşinci sıraya yerleşmesi Çinli firmanın diğerine kıyasla çok daha iddialı olduğunu gösterdi.

Zaten Tencent geçtiğimiz günlerde yılın ilk çeyrek sonuçlarını açıklamış ve bu sonuçlar şirketin piyasa değerini yarım trilyon dolara yaklaştırmıştı.

Tencent Yükselişiyle Dikkat Çekiyor Analistlerin beklentilerini aşan ilk çeyrek sonuçları, Hong Kong Borsası’nda işlem gören Tencent hisselerini % 5 seviyesinde yükseltmişti.

Bunun yanında Tencent, yaptığı yatırımlar ve hamleler ile ABD’li devlere karşı güçlü bir mücadele içerisinde olduğunu belli ediyordu. Örneğin Tencent; BrandZ listesinde üçüncü sırada yer alan Amazon’un hemen ardından kasiyersiz mağaza açmış ve sunduğu hizmetle Jeff Bezos’a meydan okumuştu.

İlaveten; BrandZ listesinde zirveye yerleşen Google ile de patent anlaşması yapmış, ortaklığın her iki tarafta da kazandıracağı duyurulmuştu.

Tencent Dünyanın En Değerli Şirketleri Listesinde Beşinci Sıraya YerleştiKısacası son dönemde attığı dev adımlarla devler ligine çıkmaya kararlı olduğunu gösteren Tencent, BrandZ listesindeki konumundan da anlaşılacağı üzere emeklerinin karşılığını almış gibi görünüyor.

Öte yandan; aylar önce piyasa değeriyle Facebook’u yerinden ederek dünyanın en büyük 5 şirketi arasına giren Tencent, en’ler listesinde kalıcı olacağının sinyallerini daha o zamanlarda vermişti diyebiliriz.

Elbette, listede yer alan Jack Ma’nın Alibaba’sının da büyük bir başarı gösterdiğini söyleyelim. Geçtiğimiz günlerde Asya pazarında büyümek için Daraz Goup’u satın alan Alibaba da bu gidişle BrandZ listesinde daha üst sıralara çıkacak gibi görünüyor. Nihayetinde Çinli şirketler başarı merdivenlerini ABD’lilere karşı büyük bir hızla tırmanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum