Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çinli Tencent ABD’nin WeChat Kararı Sonrası Çarpıcı Açıklamalar Yaptı

Mesajlaşma uygulaması WeChat’in sahibi Tencent, ABD yaptırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Çinli Tencent ABD’nin WeChat Kararı Sonrası Çarpıcı Açıklamalar Yaptı

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim son günlerde sosyal medya uygulamaları üzerinde etkisini göstermeye başladı. Bilindiği üzere bir süredir ABD hükümeti Çin merkezli uygulamalar TikTok ve WeChat’e yönelik yaptırımları ile gündeme geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump, WeChat ve TikTok’un yasaklanmasını sağlayan kararnameyi imzalamıştı. Yapılan düzenlemeden itibaren uygulamalara 45 günlük bir süre tanındı. Bu süre içerisinde TikTok ve WeChat’in ülkedeki operasyonlarının ABD’deki bir şirkete devredilmesi gerekiyor.

Aksi takdirde her iki uygulama da 15 Eylül tarihinde ABD’de erişime kapatılacak. Teknoloji devi Microsoft’un bir süredir TikTok’u satın almak için görüşmeler yaptığı biliniyor. Diğer yandan paylaşılan raporlarda ABD’nin WeChat’i engellemesi halinde iPhone modellerine olan ilginin azalacağına yer veriliyor. WeChat’in geliştiricisi Tencent gelişmeler sonrası çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tencent Yasağı Önemsemiyor

Tencent Yasağı Önemsemiyor

Mesajlaşma devi WeChat’in sahibi olan Tencent, ABD cephesinden gelen yasaklama kararı sonrası açıklamalarda bulundu. Çinli şirket söz konusu yasağın sadece ABD pazarını kapsadığını belirterek, önemsemediğini belirten bir değerlendirme yaptı. Tencent, WeChat’in sahibi olmasının yanında PUBG Mobile başta olmak üzere pek çok popüler oyunun geliştiricisi konumunda. Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Tencent, ABD’de olası bir yasağı önemsemiyor.

Şirket geçtiğimiz gün yılın ikinci çeyrek verilerini açıkladı ve gelirlerini yüzde 37 oranında artırdı. Tencent’in baş strateji sorumlusu James Mitchell alınan kararla ilgili açıklamasında, “Mayıs 2019’da ve birkaç gün önce alınan kararlara bakarsanız, bunun sadece ABD’nin yetki alanındaki yerleri kapsadığını görürsünüz. Dolayısıyla Çin’deki faaliyetlerimizde reklam veren şirketlere bakarak söyleyebilirim ki herhangi bir sorun görmüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Firmaya yönelik olası bir diğer kötü gelişme ise Apple’ın uygulama mağazasındaki Çinli tüm uygulamaları kaldırma ihtimali. Bu durum sonrası Apple’ın Çin’deki ürün satışlarının olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor. WeChat’in ABD’deki gelirleri tüm kazancının yüzde 2’sine denk geliyor.

Bu açıdan bakıldığında şirket yöneticilerinin olası bir yasağı küçümsemesi süpriz değil. ABD hükümeti Çin yönetiminin erişimi olduğu tüm uygulamaları ülkesinde işlevsiz hale getirmek istiyor. Trump yönetimi bu karara sebep olarak Çinli uygulamaların ulusal güvenliği tehdit ettiğini belirtiyor. 15 Eylül tarihine kadar TikTok ve WeChat’in ülkede yasaklanması söz konusu olabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum