Yatırım yapmaya başla!

Temmuz’da Gerilemeye Yönelen Çin Ekonomisi Daha Fazla Politika Desteğine İhtiyaç Duyabilir

Çin ekonomisi Temmuz ayında zayıflama eğilimiyle birlikte daha fazla politika desteğine ihtiyaç duyuyor.
Temmuz’da Gerilemeye Yönelen Çin Ekonomisi Daha Fazla Politika Desteğine İhtiyaç Duyabilir

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin, geride bıraktığımız günlerde Nasdaq tarzı teknoloji borsası için geri sayıma doğru gidiyordu. Çin hisse senedi piyasalarında değişiklik amaçlı uygulanacak politikalarından biri olan bu tarz teknoloji piyasaları, yatırımcıların kazanç sağlamasına yardımcı olacaktı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ilk kez sözünü ettiği söz konusu teknoloji borsası kısa zaman önce ilk işlemlerine başlamıştı. Ülkenin güçlü ekonomisi bugün zayıflama sinyalleriyle gündeme geldi.

Erken gösterge verilerine göre Çin ekonomisi Temmuz’da zayıflamasını devam ettirdi. Bu nedenle ülkenin ekonomisini canlandırmak amacıyla daha fazla politika desteğine ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor.

Çin Ekonomisi Temmuz'da Zayıflamasını Devam EttirdiBloomberg Economics’e ait piyasa güveni ve işletme şartlarını açıklayan erken göstergeler bu ay Çin ekonomisinde zayıflamayı gösterirken, bilindiği gibi Çin ve ABD yaklaşık 3 aylık bir aranın ardından ilk kez bu hafta yeniden yüz yüze görüşecek.

Çin ekonomisinde küçük çaplı işletmelerin korkuları artarken, ihracat verilerinin de kötüye gittiği görüldü. Bunun yanında hızı düşen işletme fiyatları karları azalttığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ekonomist David Qu, ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden ticaret gerginliklerinin başta Çin olmak üzere diğer önemli ülke ekonomileri için de risk olduğunu iddia ediyor.

Baskı altında olan üretici fiyatlarına değinen Qu, ticaret gerginliğinin ham madde fiyatlarını etkilediğini düşünmekle birlikte PMI verilerinden hareketle iç piyasa güveninin düşük olduğunu belirtti.

Ticaret Gerginliği Ham Madde Fiyatlarını EtkiliyorÖte yandan Çin’in Temmuz ayına ilişkin resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Anketi verileri Temmuz’un son gününde açıklanacak. Diğer bir yandan ABD ve Çin, iki devasa ekonomi olarak yarın yeniden görüşmelere başlayacak ve böylelikle en son G-20 Zirvesi’nde görüşme fırsatı yakalayan iki ülke arasındaki ilişkilerin seyrinde oldukça önemli gelişmeler olacak.

Yatırımcıların Fed faiz kararı ve yarın başlayacak olan ABD-Çin müzakerelerine odaklandığı şu durumda bugün küresel piyasalarda hisse senetleri düşüş gösterdi. Ayrıca Fed’in Çarşamba günkü faiz oranı piyasalar tarafından 25 baz puan olarak fiyatlanırken, kritik toplantıdan sonra Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında kaydededeceği açıklamalar da piyasaların seyri için önemli olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum