Yatırım yapmaya başla!

Temmuz’da FED’in Faiz İndirimi ve İngiltere Seçimleri İzlenecek

Temmuz ayında küresel ve yurt içi piyasalarda oldukça hareketli gelişmeler yaşanacak. Bunların başında Fed’den beklenen faiz indirim kararı gelirken, TCMB faiz kararı ve S400 teslimat konusu da merak uyandırıyor.
Temmuz’da FED’in Faiz İndirimi ve İngiltere Seçimleri İzlenecek

Pek çok uzman ve yetkili tarafından gerçekleşmesi kuvvetli bir ihtimal olarak değerlendirilen Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz indirimine gideceği, uzun süredir gündemde ve Temmuz ayına da damga vuracak gibi görünüyor. ABD Başkanı Donald Trump da sıkça bu konuyu eleştiriyor.

Haziranda yaptığı toplantıda faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyen Fed, 2019 yılı içinde faiz indirimi sinyalini vermişti. Trump, performansından memnun olmadığı FED Başkanı Jerome Powell’ın politikalarını sürekli eleştirirken, Fed’den mutlaka bir faiz indirimi beklediğini açıklamıştı.

Sık sık eleştirilerin hedefi olan Fed’in faiz politikasında Temmuz ayı için 25 baz puan indirim, %76.5 seviyelerinde fiyatlanıyor.

Fed'in Faiz Politikasında Temmuz Ayı için 25 Baz Puan İndirimFed’in bu yıl için verdiği indirim sinyalinin ardından Fed Başkanı Jerome Powell ve yetkililer, karar metninden borçlanma maliyetleri için “sabırlı duruş” ifadesini kaldırmıştı. Federal ve fonlama faizi ise %2.25-2.50 aralığındaydı. Fakat buna rağmen ABD Başkanı Trump çok da tatmin olmadı. Trump’a göre Fed, indirim sinyallerini çok daha erken vermeliydi.

Temmuz ayında gündemi meşgul edecek bir diğer konu da yurt içi piyasaları yakından ilgilendiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantısı olacak. 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan bu toplantının özeti 31 Temmuz’da yayınlanacak.

TCMB Haziran’da yaptığı toplantının ardından politika faizinde, tam da ekonomistlerin beklediği yönde, değişiklik yapmamış ve oran %24’te sabit tutulmuştu. Enflasyondaki görünüm 25 Temmuz’da yapılacak PPK toplantısında da faiz indiriminin gelip gelmeyeceğine dair belirleyici verilerden biri sayılacak.

Bir diğer önemli gündem maddesi olan İngiltere Başbakanlık Seçimleri ise 22 Temmuz tarihinde yapılacak. İngiltere Başbakanı Theresa May’in istifa etmesinin ardından yeni Başbakan adayları kendilerini seçecek parti üyeleri ve kamuoyuna kanıtlama çabalarına girdi.

İngiltere’yi Avrupa Birliği’nden çıkaracak olan Brexit Süreci devam ederken, Boris Johnson ya da Jeremy Hunt kaderi belirleyecek.

Brexit Süreci Devam Ediyorİngiltere iktidar partisi yeni başbakanını 22 Temmuz’da ilan edecek. Birbirleriyle mücadele halindeki adaylar bu noktada Brexit süreciyle ilgili nasıl bir politika izleyeceklerini kampanyalarında öne çıkarmaya çalışıyor. Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ise bu yarışı hangi başkan kazanırsa kazansın Brexit Anlaşması’nın yeniden müzakere edilmeyeceğini düşünüyor.

G-20 Liderler Zirvesi’nde sık sık gündeme gelen S400’lerin teslimatı konusu da Temmuz ayının gündem maddelerinden olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirveden sonra yaptığı açıklamada S400’lerin yakın bir zamanda teslim edileceğini bildirirken “Şurada belki bir hafta, 10 gün içerisinde ilk serisi inmiş olacak. Böyle bir noktadayız ve bu konuda her türlü hazırlık, tedbir vesaire bitmiş. Bunu Trump’a açık açık ben de söyledim, Sayın Putin de söyledi.” dedi.

ABD ise Türkiye’nin S-400’leri alması durumunda birkaç yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. F-35 satışının durdurulması, ABD’den parça alımı ve satış gerçekleşmesi gibi hususlar bu yaptırımlar içinde değerlendiriliyor.

ABD Türkiye'ye Yaptırım Uygulamaya HazırlanıyorABD’nin İran yaptırımları davasında suçlu konumdaki eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 19 Temmuz’da tahliye edilecek. Temmuz ayında ses getirecek gelişmelerden biri olan bu tahliyenin 25 Temmuz’da yapılması kararlaştırılmış, ardından iyi hal yasası sebebiyle tahliye tarihi 19 Temmuz’ çekilmişti. Atilla, 27 Mart 2017’de New York’ta gözaltına alınmıştı.

Diğer bir yandan 31 Temmuz’da ise F-35 konusu gündeme gelecek. ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a F-35 konusuyla alakalı bir mektup yollamıştı. Bu mektupta 31 Temmuz’dan itibaren Türk pilotların eğitiminin durdurulacağı ve yine aynı tarihten itibaren personelin üslerden ayrılmasının isteneceği yer aldı.

Türkiye’nin F-35’leri alamaması durumunda Rus yapımı jetlere yöneleceği iddiaları da konuşuluyor. Temmuz ayında piyasaları etkileyecek olan önemli olaylar bunlar olurken, Haziran ayına ise G-20 Liderler Zirvesi damga vurmuştu. Haziran’da Merkez Bankaları para politikalarını gevşetmeye yönelik sinyaller vermişti. Temmuz’daki olayların ise ne gibi gelişmeleri beraberinde getireceği merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum