Yatırım yapmaya başla!

Tek Haneye İnen Enflasyon Bu Seviyede Kalıcı Olur mu?

Enflasyon, Temmuz ayında %10,9'dan %9,79'a geriledi. Yıllık TÜFE, 6 aydan sonra ilk kez tek haneye inmiş oldu. Detaylar haberimizde...
Tek Haneye İnen Enflasyon Bu Seviyede Kalıcı Olur mu?

Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon Temmuz ayında %9,79’a gerileyerek tek haneye indi. Uzmanlar şimdi, bu seviyede sabit kalınıp kalınmayacağını değerlendiriyor.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda %0,15, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise %0,72 artış gösterdi.

TÜİK tarafından açıklanan Temmuz verilerine göre enflasyon yıllık bazda tüketici fiyatlarında %9,79, yurt içi üretici fiyatlarında ise %15,45 oldu. 12 aylık ortalamaya bakıldığında; tüketici fiyatlarında %9,44, yurt içi üretici fiyatlarında ise %10,94 oranında artış görüldü.

TÜFE, Temmuz ayında, geçen senenin Aralık ayına göre %6,05 geldi. Çekirdek TÜFE ise %9,20’den %9,60’a yükseldi.

TÜFE için ekonomistlerin beklentileri aylık %0,17, yıllık ise %9,90 artış olması yönündeydi. Yİ-ÜFE’ye baktığımızda geçen yılın Aralık ayına göre %8,60, Temmuz ayına göre ise %15,45 oranında bir artış olduğunu görmekteyiz.

Tüketici fiyatları Haziran ayında %0,27’lik bir azalma, yurt içi üretici fiyatları ise %0,07’lik bir artış göstermişti.

Uzmanların Temmuz ayı enflasyonunda beklentileri tüketici fiyatlarında %0,03 artış olması yönündeydi. Aylık harcamalara bakıldığında en yüksek artış %1,75 ile lokanta ve otellerde oldu. Diğer alanlardan eğlence ve kültürde %1,36, ulaştırmada %1,13, eğitimde %1,05 ve ev eşyasında %0,63 artış meydana geldi.

Peki, tek haneye gerileyen enflasyon bu seviyede kalıcı olur mu? Bloomberg HT’ye açıklama yapan QNB Finans Yatırım Başekonomisti Burak Kanlı durum değerlendirmesi yaptı.

Burak Kanlı Ağustos ve sonrasında tekrar %10 üzerine çıkılacağını ve Aralık ayına kadar bu seviyede ilerleneceğini tahmin ettiğini belirtti. Ancak, Aralık sonrasında baz etkisiyle %9-9,5 seviyesine düşüleceğini, yıl sonunda ise %9,1’lere kadar inilebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum