Yatırım yapmaya başla!

Temmuz’da En Fazla İhracat 7 Milyar Dolarla Hammadde Grubunda Gerçekleşti

Salı günü açıklanan geçici verilere göre Temmuz ayında 15 milyar 12 milyon dolarlık ihracat, 17 milyar 756 milyon dolarlık ithalat yapıldı.
Temmuz’da En Fazla İhracat 7 Milyar Dolarla Hammadde Grubunda Gerçekleşti

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Temmuz ayında Türkiye genelinde 15 milyar 12 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye’de ilk koronavirüs vakası Mart ayında tespit edilmişti.

Vakaların azalmasıyla birlikte Haziran ayının başından itibaren normalleşmeye geçilse de, küresel boyutta yaşanan sağlık krizi dış ticaret verilerindeki olumsuz etkinin hemen toparlanmasına engel oldu. Yıllık bazda azalan ihracat ekonominin açılmasıyla birlikte bir önceki aya kıyasla yükseldi.

Temmuz 2020 döneminde 17 milyar 756 milyon dolarlık ithalat yapıldı.
Temmuz Ticaret Verileri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Söz konusu dönemde pandemi etkisiyle hem ithalatta hem de ihracatta düşüş oldu. Geçen ay dış ticaret hacmi %6,81 azalarak 32 milyar 768 milyon dolara, dış ticaret açığı %16,78 azalarak 2 milyar 744 milyon dolara geriledi. Öte yandan ihracatın ithalatı karşılama oranı %84,5 seviyesine yükseldi. Bu oran geçen yılın aynı döneminde %82,9 olarak gerçekleşmişti.

Genel ticaret sistemine göre on iki aylık ihracat, bir önceki yıllık veriye göre %7,51 azaldı ve 166 milyar 569 milyon dolar oldu. Söz konusu dönemde %1,13 artan ithalat 205 milyar 615 milyon dolar olarak gerçekleşti. %2,93 azalan dış ticaret hacmi ise 372 milyar 184 milyon dolar oldu.

Temmuz Dış Ticaret Açığı
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamada, Haziran ayından itibaren uluslararası ticaret verilerinde olumlu trendin başladığı ifade edildi. İhracatın Nisan ayında 8 milyar 975 milyon dolar, Mayıs’ta 9 milyar 956 milyon dolar, Haziran’da 13 milyar 462 milyon dolara çıktığı hatırlatıldı. İhracat yıllık bazda gerilese de Haziran verilerine kıyasla %11,5 oranında arttı.

Açıklanan verilere göre Ocak-Haziran arası dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı %75,9 iken, Temmuz’a kadar olan dönemde %77,2’ye çıktı. İşlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise % 93,9 oldu.

Yılın yedinci ayında en fazla ihracat yapılan ana grup hammaddeler (ara malları) oldu.
En Fazla İhracat Hammaddelerde Oldu
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Söz konusu dönemde en çok ihracat yapılan ana grup 7 milyar 4 milyon dolarla ara malları olurken, onu 6 milyar 154 milyon dolarla tüketim malları, 1 milyar 748 milyon dolarla sermaye malları izledi. İthalatta da ilk sırada 12 milyar 855 milyon dolarla hammaddeler yer aldı.

İkinci sırada 2 milyar 703 milyon dolarla sermaye malları, üçüncü sırada ise 2 milyar 158 milyon dolarla tüketim malları bulundu.

En fazla ihracat yaptığımız ülke 1 milyar 458 milyon dolarla Almanya oldu. Onu 963 milyon dolarla İngiltere, 942 milyon dolarla ABD, 732 milyon dolarla Irak ve 694 milyon dolarla Fransa izledi. En fazla ithalat yapılan ülkelerde ilk sırada 1 milyar 911 milyon dolarla Çin yer aldı. Onu Almanya, Rusya, Irak ve ABD takip etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, açıklanan rakamları değerlendirdi.

Tüm dünyada yaşanan pandemi etkisiyle, ekonomide 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük daralma beklentisinin korunduğunu ifade eden Gülle, ikinci dalga endişesinin de aşağı yönlü riskleri artırdığını belirtti. İhracatta yılın en yüksek rakamına ulaşıldığını ifade eden TİM Başkanı, en olumsuz dönemde olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarının geride kaldığını dile getirdi.

Türk ihracatçısının oyunu kendi yönüne çevirebildiğini, pandemi zamanında kenetlendiklerini ve artık kanatlanma zamanı olduğunu söyledi. Dünyanın geçirdiği bu zorlu dönemde güvenilir tedarik gücünü gösterdiklerini belirten Gülle, ticaret diplomasisinin neferleri olarak her koşulda sahada olduklarını aktardı.

Türkiye’nin küresel ticaretin güvenilir limanı olduğunu gösterdiğini, her ay bir öncekinden daha iyi sonuçlar elde ettiklerinin altını çizdi. Sanal ticaret heyetleri hakkında da konuşan İsmail Gülle ihracatçı birliklerlele 800’den fazla online toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Açıklamasına “İhracat ailesinin hem sahada hem sanalda gücünü ortaya koymayı görev edindik. Sanal ticaret heyetlerimiz Özbekistan, Kenya, Hindistan, Nijerya ve Pakistan ile sınırlı kalmayacak olup TİM olarak, ihracat ailesinin 95 bin üyesi ile hedef pazarlarda ‘Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi’ faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz.” sözleriyle devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum