Yatırım yapmaya başla!

Temmuz Ayında Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Euro Oldu

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre; Temmuz ayında en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı Euro oldu. Detaylar haberimizde...
Temmuz Ayında Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Euro Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları raporunu yayımladı. Buna göre; en yüksek aylık reel getiri yurt içi fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %1,07, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde %2,30 ile Euro’da oldu. Yıllık olarak bakıldığında da Euro, yatırımcısına en fazla kazandıran araç oldu.

Temmuz ayında ABD doları, yatırımcısına Yİ-ÜFE’de %1,04, TÜFE’de %2,27 reel getiri sağladı.

Söz konusu dönemde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde diğer yatırım araçlarından mevduat faizi %0,58, külçe altın %1,89, BIST 100 Endeksi %3,02 ve devlet içi borçlanma senetleri (DİBS) %4,33 oranında kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde dolar %2,27, mevduat faizi (brüt) %0,63 oranında kazandırırken; külçe altın %0,70, BIST 100 Endeksi %1,84 ve DİBS %3,17 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Amerikan doları üç aylık değerlendirmeye bakıldığında, her iki alanda da en fazla kazandıran yatırım aracı oldu.

Dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %7,85, TÜFE ile indirgendiğinde %11,94 oranında kazandırırken, BIST 100 Endeksi sırasıyla %21,55 ve %18,57 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. Altı aylık değerlendirmeye bakıldığında da dolar en fazla reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Dolar söz konusu dönemde Yİ-ÜFE’de %8,50, TÜFE’de %16,22 oranında kazanç getirdi. Bu dönemde BIST 100 Endeksi yine en fazla kaybettiren yatırım aracı oldu.

Bu sabah 6,31 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydeden Euro, yıllık olarak da en çok reel getiri sağlayan araç oldu.

ABD’ye giden Türk heyetinden kayda değer bir haber alınmaması dolar, Euro ve sterline yeni rekorlar getirdi. Euro, finansal yatırım araçları arasında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %8,66, TÜFE ile indirgendiğinde %17,25 oranında artışla, yıllık bazda en fazla kazandıran araç oldu. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE’de %27,68 ve TÜFE’de %21,97 ile en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum