Yatırım yapmaya başla!

4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Temmuz’da Yeniden Artışa Geçerek 2075 TL Oldu

Türk-İş tarafından açıklanan rakamlar enflasyonda son dönemde iyileşme olmasına rağmen geçim şartlarının düzelmediğini gösterdi. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Temmuz ayında 2075 liraya yükseldi.
4 Kişilik Bir Ailenin Açlık Sınırı Temmuz’da Yeniden Artışa Geçerek 2075 TL Oldu

Haziran ayında düşüş gösteren açlık ve yoksulluk geçim sınırları, Temmuz’da yeniden artışa geçti. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Temmuz 2019 dönemi açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını yayımladı. Buna göre Haziran ayında 2067 TL olan dört kişilik ailenin açlık sınırı 2075 liraya yükseldi. 6733 lira olan yoksulluk sınırı ise 6760 lira oldu.

4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için evine ayda en az 2.075,24 TL girmesi gerekiyor.

Temmuz Açlık SınırıBu rakam açlık sınırını ifade ederken; giyim, kira, elektrik-su-yakıt benzeri faturalar, gıda, eğitim, ulaşım ve sağlık gibi harcamaları içeren yoksulluk sınırı ise 6.759,73 TL oldu.

Bekar ve çocuğu olmayan bir kişinin yaşama maliyetini ifade eden, aylık kazanması gereke tutarı 2.564,52 TL olarak belirlendi. Bu rakam bir önceki ay 2559 lira seviyesindeydi. Enflasyon genel görünümünde iyileşme olmasına rağmen, halkın geçim şartlarının düzelmediğine bir kez daha dikkat çekildi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken minimum harcama tutarı, bir önceki aya kıyasla %0,39 arttı.

Gıda Fiyatları DeğişimGıda enflasyonu son on iki ayda %19,38, yıllık bazda ortalama %22,86 oranında arttı. Sene başından bu yana ise fiyatlardaki artış oranı %6,91 oldu. Tutar olarak baktığımızda gıdaya ayrılan harcama tutarı yılbaşındaki rakamlara kıyasla 134 TL, 2018 yılının Temmuz ayına göre ise 361 lira artış gösterdi.

Dört kişilik bir ailenin aylık yapması gereken gıda harcaması tutarı son bir yıl içinde 1176 lira yükseldi. Ocak ayından bu yana ise 437 TL arttı. Çalışma hazırlanırken market ve pazarlardaki fiyatların esas alındığı belirtilirken, temel ürünlerdeki fiyat değişimleri şu şekilde gerçekleşti;

 • Süt ve peynir fiyatları değişmedi. Yoğurtta bir miktar artış oldu.
 • Balık, tavuk ve kırmızı et fiyatları aynı kaldı.
 • Yumurta fiyatları ihracat sorunu ve iç pazarda yığılma olması sebebiyle bu ay da düşüş gösterdi.
 • Mercimek, barbunya, nohut ve kuru fasulye gibi gıdaları içeren bakliyat ürünlerinde düşük oranda fiyat azaltımına gidildi.
 • Mevsim şartlarına bağlı olarak sebze-meyve fiyatları geriledi. Geçen ay 6 lira olan ortalama sebze kilo fiyatı 5,82’ye, 7,73 lira olan meyve fiyatı 7,58’e geriledi.
 • Makarna, irmik ve pirinç fiyatları değişmedi. Bulgur ve unda bazı yerlerde indirim yapıldı.
 • Zeytinyağında artış olurken, tereyağı, margarin ve ayçiçeği yağı bir önceki aya kıyasla aynı kaldı.
 • Yağlı tohum grubunda yer alanlardan cevizin fiyatı düşerken, fındık, fıstık ve ayçiçeği çekirdeği değişmedi.
 • Hem yeşil hem de siyah zeytinin fiyatında artış oldu.
 • Karabiber, kimyon ve nane gibi baharat grubunun fiyatları Haziran ayındaki seviyelerle aynı kaldı.
 • Çay ve şeker fiyatları bir önceki ay yapılan zamların etkisiyle yükselirken, reçelde değişiklik olmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum