Yatırım yapmaya başla!

Türk – İş Raporuna Göre Temmuz Ayında Yoksulluk Sınırı 5.562 Liraya Ulaştı

Türk – İş'in hazırladığı rapora göre; Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.738 liraya, yoksulluk sınırı 5.562 liraya yükseldi.
Türk – İş Raporuna Göre Temmuz Ayında Yoksulluk Sınırı 5.562 Liraya Ulaştı

2018 yılının Temmuz ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı. Geçim şartlarının iyileşmediği ve yüksek enflasyonun etkilerinin gittikçe daha yoğun bir şekilde hissedildiği rakamlarda, bir önceki aya göre artış olduğu gözlendi. Buna göre; dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.738 lira, yoksulluk sınırı ise 5.562 lira oldu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Temmuz ayına dair Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırma sonuçlarını açıkladı.

Dört kişilik ailenin açlık sınırı ve yoksulluk sınırı Haziran ayında sırası ile 1.714 ve 5.584 lira civarındaydı. Döviz kurlarındaki gelişmeler, Merkez Bankası’nın faiz gündemi, yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi söz konusu rakamlarda artışa sebep oldu.

Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli gıda ile beslenebilmesi için gerekli olan tutar minimum (açlık sınırı) 1.738 lira olurken; gıda, giyim, konut, ulaşım, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçların da zorunlu aylık harcamalara katılmasıyla hesaplanan yoksulluk sınırı 5.562 lira olarak belirlendi.

Bir kişinin aylık geçim maliyeti asgari ücreti aşarak, 2.136 lira oldu.

Yayınlanan raporda; uygulanan ekonomik politikalarda gündemi faiz ve döviz kurlarının meşgul ettiği, bu süreçte gıda fiyatlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve sürekli değişim göstermesi gibi durumların enflasyona olumsuz yansıdığı belirtildi. Aylık ve ücretlere sonradan enflasyon farkının verilmesi, dar ve sabit gelirli kesimlerin geçim şartlarını iyileştirmeye yetmediği ifade edildi. Bu arada 2017 yılının aynı dönemine baktığımızda açlık sınırın 1.497, yoksulluğun ise 4.878 lira civarında olduğunu görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum